antalya

"Hiç süpesizki Antalya dünyanın en güzel yeridir" Mustafa Kemal Atatürk
Antalya Türkiyenin en büyük beşinci ili olup dogal güzellikleriyle dünyanın heryerinden gezginlere ev sahipliği yapmaktadır.Yıllık ortalama 10.000.000 turiste ev sahipligi yapan Antalya 16 milyar dolar turizm geliriyle ülke ekonomisine ciddi katkı yapmaktadir.Konyaaltı,olimpos,adrasan,patara,kleopatra plajlariyla düden, kurşunlu,uçansu,manavgat şelaleleriyle kaleiçisiyle ünlü bir sehirdir.Konyaaltında denize girerkek yarim saat sonra saklıkentte kayak yapılan şehirdir.
15 yıl yaşasan bile sıcağına alışamayacağın 5 yıl dayanabildiğim şehir. Ayrılınca ulan ben ne yaptım dediğim, uzak kaldıkça da özlediğim yerdir. Konyaaltı sahili, kaleiçi mekanları ile hiç değilse gidilip görülmesi gerekir.
yörük diyarı olarak bilinen ama çoğu yerli ve yabancı turistin şehre geliş dönemlerinde bir tane yerli görmeyeceğiniz şehir. niye mi, aga bütün yaz bu şehrin sıcağı çekilir mi sence. bizler yazları yayla dediğimiz yüksek yerlerde bulunan korkuteli elmalı gibi ilçelerine kaçıp bağ bahçe işiyle uğraşırız. güzel şehirdir güzel.
aşık olduğum, bıkmadan saatlerce anlatabileceğim, en güzel yıllarımı geçirdiğim şehir. istanbul fasa fiso, çare antalya
üniversite vesilesiyle 5 yıldır yaşamakta olduğum ve şartlar uygun olursa hayatımın geri kalanını geçirmek istediğim güzel şehir . her ne kadar cehennem yaz sıcakları olsa da doğasıyla insanı büyüler antalya. Karışık otobüs hatları ve metronun yokluğu sebebiyle araç kiralamak gezginler için iyi bir seçenektir . ilçeleri demre ve kaş kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerleridir. kaleiçinde bir gece geçirilmeden ayrılmamak gerekir .
Bir kaç güne gideceğim şehir, tavsiyelere açığım 🌸
Antalya gerçekten ülkemizin en nadide şehirlerinden biridir. İnanılmaz bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Sadece şehir sınırları içerisinde sayısız antik şehir kalıntısı, tahrip olmuş lahit mezarlar, ve sayamayacağım arkeolojik açıdan yüksek öneme sahip eserleri bulundurur. Doğal güzelliklerinden bahsetmeye kalksam bitmez bile kaldı ki bir çoğunuz karış karış biliyorsunuz o toprakları. Ama şöyle bir sorun var insanlar, insanları. Antalya'nın yobaz bir halkı var üzülerek belirtiyorum ama böyle üstelik hepsi köylü kurnazı cin olmadan cahil akıllarıyla adam çarpmaya çalışıyorlar. Hal böyle olunca insanın gidesi gelmiyor. Ayrıca yıllardır olduğu gibi sadece sömürmüşler şehri bir tutam da geliştirememişler aksine daha fazla tahribat vermişler yazık.
22 yıldır yaşıyorum, bunun 18 yılını %99 Antalya'da geçirdim. Tek söyleyeceğim şey "nem var kuzum". Gelecekseniz kışın gelin, yerse denize de girin, mis. Lakin bir Antalyalı olarak yazın Antalya uğrak yerlerim dışında, siz bilirsiniz.
Ha, gelenlere ufacık notlar düşmek isterim;
Kaleiçinde mutlaka vakit geçirin, Antalyayı Antalya yapan orasıdır. Özellikle Bademaltı,Castle ya da Gizli Bahçeyi ziyaret edin, bi bira için.
Yalım parka şöyle güneş batmaya yakın gidin oturun bankın birisine kola çekirdek yapın.
Bir de yakın sahil kentlere uğramayı ihmal etmeyin (Kemer,Adrasan,Phaselis,Olympos,Sundance,Tekirova..)
Konyaaltı plajı ve kale içi'nin kesinlikle gezilmesi gereken deniz'i muhteşem olan şehir.
yaz aylarının uğrak turistik bölgesi ve cennet diyarı. iklimi ve insanı , zihniyeti güzel şeyler barındıran, kumsalları ve rusları fazla olan bir yer düşünün orası antalya , ayrı ayrı güzel koyları(bkz: phaselis) , tarihi yıkık minaresi ve marinası ile magnetlere afiş olan bir yerdir.