balkan gezi rotası

Daha önce Balkanlara hiç gitmeyen biri için en eğlenceli gezi rotası önerileriniz nelerdir?
balkan rotası oluştururken kendinize sormanız gereken bazı sorular var. özellikle neden ve ne görmek için geziyorum sorusu rota belirlemek için doğru bir soru olacaktır.

en popüler kültür ve eğlence için rota Belgrad - Novi Sad - Sarajevo - Mostar - trebijne - Herceg Novi - Kotor - Budva -Shkoder - Tiran - Ohrid/Struga - Skopje - Priştine. Bu rota için ortalama 20 gün yeterli ama bu ülkelerde savaş döneminden kalma sorunlu ilişkiler olduğu için otobüs rotaları ve saatlerine dikkat etmek gerek. Araba kiralarsanız zaten sorun yok.

Sadece Bulgaristan Romanya için sahil üzerinden güzel bir rota Sozopol - Burgaz - Varna - Köstence - Bükreş - Veliko Tarnovo - Sofya

Yunanistan ı ise ayrıca gezmek en mantıklısı. Dedeağaç - iskeçe - kavala - halkidiki - selanik -kalabaka - volos - atina
Romanya'yı kesinlikle öneririm.

Transilvanya'yı özellikle güzel karlı sakin bir günde görün efenim.

Sibiu da gezin, braşov u görün, daha sonra timişoara'ya gidin ve öğrenci şehri nasıl olur yaşayın ve daha bir çok yer (cluj, oradea..) Beklediğinizden daha güzel çıkacaktır.

Bir de çay orada da çay. Bakkala cafeye nereye gidersen çay diyin çay için :D biz çok acı çekmiştik bir ara tea diyoruz anlamıyorlar, çayın romencesini bilmiyoruz falan.

Kısaca romanya'yı rotanıza ekleyin.
entry'ler arasında kendime güzergah çıkarabileceğim bilgilere erişmedim, rica etsem giden biri bana ulaşabilir mi :)
amaç tam bir balkan turu ise daire çizerek oluşturulabilecek rota. yalnız uçakla gidilecekse ve gelinecekse bazı ülkeler gidiş-dönüş ülkesinden isteyebiliyor, dikkat etmekte fayda var.
Sırbistan kesin bir kere, ikinci ve önemli diğer ülke Karadağ, Bosna Herseg ve Arnavutluk'u çok beğenmedim ama görebilirsin tabii olarak Makedonya görülebilir. Gidişi Tiran'a alıp dönüşü Belgrad üzerinden yapabilirsin
saraybosna-mostar-belgrad-kotor-budva-üsküp-ohrid-bitola-tiran olarak gerçekleştirdiğim rotadır
Şubat ayında arkadaşla balkanlara gideceğim. 450 liraya gidiş dönüş uçak bileti aldık. Ama gidiş saraybosnaya dönüş üsküpten. 16 günlük bir süremiz var. Balkanlara 30 35 gün gibi bir süre önerdikleri için bizde 2 ye böldük. 1)Saraybosna-mostar-trebinje-hercegnovi-kotor-budva-shkoder-tiran-ohrid-üsküp rotasını düşünüyoruz.
Veya 2)saraybosna-tuzla-novisad-belgrad-niş-novipazar-pristine-prizren-üsküp
1. Seçenek daha cazip geliyor bize. Kış sebebiyle biraz da olsa daha sıcak olması , okuduğuma göre otostopun daha rahat olması, şehirlerin daha yakın olması vs. Ama belgrad içimizde kalacak.

Şuraya da uğra yada rotada şunu değiştir veya sırbistan rotasını öneren olursa dinlemekten haz alırım.
mart ayı sonunda 2 haftalık balkankar turu düşünüyorum 14 güne Makedonya-Sırbistan-Arnavutluk-Karadağ-Bosna Hersek planladığımız ülkeler tavsiyeleriniz varsa alırım bi dal