bangkok

tayland'ın başkenti. gri bir nehrin çevresinde lüks ve yıkık dökük binalar karşılıklı bakmaktadır. bir yerlerde pusmuş avını bekleyen "saray kapalı ben size nehir kenarındaki şu bot turunu öneriyorum" diyen çakalı boldur. sokak yemeği güzeldir. lumpini parkta bedava safariye çıkabilirsiniz çünkü timsahlar doğal halinde yaşar. orada yaşlısı genci spor yapan taylarla takılabilirsiniz.
Turizmcilerin sisirdigi balon Begendiginiz her seyi
Kambocya ve vietnam fazlasiyla verecektir.
Ilk gittiginde pismanlik sonrasinda ise ozlem icerir. Sokaklar cok pis kokuyor ve her yerde cesitli hayvan haseratla karsilasabilirsiniz. Avm ve gokdelenler vs skytrain ile alt tabaka yani gercek sehir arasında cok buyuk tezatlık var. Her yerde sex turizmi icin gelen avrupali gorme ihtimaliniz cok yuksek. Ama yine de özlüyor insan khaosan yolunu, thai masajini, egzotik meyvelerini, asiri ucuz ama giyer giymez kaput olan filli donlarini.
Deniz urunleri tuketmeyen biri olarak asiri aclik cekmistim bu arada. Yemeklerdeki baharat kokusundan restorantlara girilmiyor bile. Son olarak burada turist kaziklama olayi diger thai sehirlere gore cok faha fazla dogal olarak.
sanırım bangkok'u en iyi tanımlayan cümle "kaosun ortasındaki huzur" olsa gerek. karmakarışık bir şehir ama insanlar mutlu ve saygılı. ayrıca ilginçtir, şehrin her yeri açık pazar alanı gibi. boş bir sokak görmek mümkün değil. tren yolunun kenarlarında bile küçük küçük standlarda ürün satanlar var.
tuktuk trafik pazarlık sokak yemekleri masaj meyve içki tapınak ve saraylar yüzen yüzmeyen marketler 7/24 hareketli sokaklar hafiften ısrarcı ve çakallık yapmaya çalışan fakat %99 saygılı insanlar.
kimine göre kötü kokan iğrenç bir şehirken kimine göre gece hayatının zirvesi olan tayland'ın başkenti.
benim içinse hayatın tam karşılığı. doğup büyüdüğüm eskişehir bile bu kadar tanıdık gelmemiştir bana.
illegal her şeyin dışarıya göre daha ucuz olduğu bir şehir.

artılar:
-mükemmel masajları(90 dakika 45 tl falan)
- gece hayatı
- küçük çaplı tuk tuk gezileri.
eksiler:
- çok fazla ladyboy
- pis koku
-trafik
gece hayatından çok leş gibi kokusuyla ünlenmesingereken bir Uzakdoğu başkenti