batum

En rahat yapılan yurt dışı gezisi, hem yakın, hem de sadece kimlikle girilebiliyor ama çok bi beklentiniz olmasın :)
EN az 500 kez uyarıldık. Yani ikaz anlamında. Dikkat etmeniz gereken şey sadece girişte verilen kağıdınız. Gece hayatı da gazinoları da gayet güzeldi. Plajı, insanları vs. Sıcaktı. Anladım ki Türkiye’den daha korkunç bir ülke Yok.
Artık Artvin'in ilçesi gibi olan Gürcistan şehri. Hopa'da sabah kahvaltı yaparken "bugün bir yurt dışı mı yapsak" sözü ile brunchın yapılabiliceği güzel karadeniz şehri.
kendi aracımız ile gittiğimiz güzide karadeniz şehri. öncelikle aracınız ile gidecekseniz neredeyse deponuz boş olarak sınır kapısından geçin derim çünkü 1km içinde 2 petrol var ve fiyatlar efsane. alaturka tuvalet sevdanız varsa şehir merkezinde sahile yakın bir cami var onun dışında alaturka tuvalet görmedim. size yardımcı olmak isteyen tüm türk vatandaşlarına biraz mesafeli olmanızda yarar var. gece hayatı, ortam gibi hevesiniz yok ise uygun bir hostel veya kiralık daire ile hem uygun hem de rahat bir konaklama gerçekleştirebilirsiniz. Teleferik ile çıkılan bir tepe var orada akşamları canlı müzik oluyordu en son gittiğimde tavsiye ederim. botanik park için vakit ayırın gezin derim. türk lokantaları yerine yöresel tatlara yönelmenizi tavsiye ederim çünkü hem pahalı hem de gereksiz. unutmadan (bkz: tiflis)'i mutlaka görün batum ile sınırlı kalmayın.
ingilizce konuşanlara türkçe cevap veren insanlaron bulunduğu ayrıca batuma giriş yaptığınızda 61,53,28,08 plakaları ile karşılaşırsınız unutmadan söyliyim zengin karadenizli iş adamlarını kurpiyerlere olan aşk hikayelerini dinleyin
sarp sınır kapısından geçtikten sonra taksi ile 25-30 tl civarı bir meblağ ile gidebilirsiniz.
havaalanında paranızı dönüştürmemeniz tavsiye edilir, taksiciler türk parası kabul ederler ve gayet güzel türkçe konuşurlar eğer söylerseniz sizi daha doğru exchange yapan yerlere götürebilirler.
şehir son derece güvenlidir, söylentilere bakmayın. turistik yerlerin çoğu birbirine çok yakındır.
bol bol yemek yiyin gerçekten lezzetli, porsiyonu fazla ve ucuzdur.
kumar oynayacaklar için 'tourist casino' tavsiye edilir.
Gece iki kız başımıza gezicez deyince hocanın bizi neden bırakmadığını anladığım başlık. Bana sorarsanız pamuk şeker gibiydi.
3 ay önce gittiğim, güzel ama gece hayatını yöneten insanların gerçekten karanlık ve çirkin olduğu şehirdir.Striptiz cluba girip kadınları görüp salyalarımız aktıktan sonra bir Türk'ün gelip ''oo gençler öğrenci misiniz ?
20 LARİ biraların tanesi'' deyince koşarak kaçtığımız yerdir.
Poğaça türü şeyleri yapan yerel yerlerine gitmenizi tavsiye etmiyorum.Bir kız benimle konuşurken bayağı sakalıyla oynayıp sonra da hamur yoğurdu!?
Ayrıca marketlerdeki yaş pastalarına bayılıyorum ulan ! !! !
marsilya gerçeği olduktan sonra vıza gelen korkutuculuk. böbrek alıyorlar böbrek.
3 gün önce batuma artvin üzerinden giriş yaptım. gidene kadar insanlar beni uyardı dikkat et dikkat et. sınır kapısını geçtim, oradaki türk abiler uyardı. insanlar orada türkleri dolar işareti olarak görüyormuş. mekanlar baya tehlikeliymiş. 5 tane ülke gezdim tereddütüm olmadı ama girerken korktum. tabi gece hayatı v.s tarzı alışkanlığım olmadığı için sıkıntı çekmedim. günibirlik gezip geri geldim.

Edit: imla