bratislava

Tuna'nın güzeli, küçük ve büyük şehir gibi unvanlara sahip gezmesi keyifli insanları sıcak olan Slovakya başkenti.
arkadaşlar şehir olan bratislava'dan çokça bahsetmiş. ben de beirut adlı grubun sizi balkanlarda gezdiren bir şarkısı olduğundan bahsedeyim. güzeldir. dinleyiniz, dinletiniz.
herkesin bokladığı ama benim ultra eğlendiğim ve sevdiğim şehir. Burada çok ilginç bir şeye denk geldim. Çoğu Slovak(aslında hepsi galiba) Türk olduğumu duyunca ilk önce İstanbul değil ''Ankara'' dedi,hatta sadece Ankara dedi. Sevindim ya la.
Bir günde baştan sona gezmesi mümkün olan şehir.

Lehçe bilen birisi için şehirde iletişim çok kolay. Hemen herkes ingilizce biliyor.

Kızlar çok güzel.

Not: ufo binasına çıkmayın. Bi bok yok.
Kesinlikle man at work heykelinde fotoğraf çekerken adamın tepesine çıkmayın
Bratislava kalesindeki eşsiz manzara çok az şehirde vardır.
Yatım günde rahatça gezilebilecek şehirdir. Mavi kilise, kale ve beş altı heykel dışında çok da bir şeyi yok. Viyanadan 5 euroya otobüs bileti bulabilirsiniz. Bu kadar boş ve gereksiz bir şehire 5 6 heykel koyarak ve çok iyi bir pazarlamayla nasıl turist çekilir bunu anlıyorsunuz.
bir günde rahatça gezebileceğiniz şehirdir.

bratislava'da neler yapılabilir merak ediyorsanız videoya kısaca göz atmak için tıklayabilirsiniz.
avrupanın bir diğer güzel ülkesi slovakyanın şehridir. küçük düzenli tatlı ve güzel hikayeler barındıran bir şehirdir. insanları çok yardımseverdir. heykelleri ile meşhur olmuştur. özellikle cumil heykeli en popüler olanıdır. benzeri türkiyede de yapılmıştır. otogarının yakınlarında bir veba sütunu bulunmaktadır. bratislavada vebadan 3860 kişi ölmüştür. 1712 yılında salgın başlamış ve sütun 1713 yılında yapılmıştır. birçok kaynak anıtı yapan heykeltraşın anonim olduğunu söyler ama josef sartory olduğunu söyleyenler de vardır. mavi kilisesi ve kalesi görülmesi gereken yerlerden biridir
seneler önce uzun bir avrupa turunda viyanaya yakın diye günübirlik gidip hiç beklenti içinde olmamama rağmen çok sevdiğim tatlı mı tatlı küçük şehir. o zamanlar çok ucuzdu ve şehri gezmek kaleye çıkmazsanız 3-4 saatten fazla sürmüyordu.

gittiğimiz restoranda lokal yemek tavsiyesi isteyip ısrarlar üzerine sarımsaklı ekmeği denemiş, ağzımızdan o acı tadı rahat bir hafta atamamıştık aman siz aynı tuzağa düşmeyin.

aklımda en çok kalan şey ise insanların toplanıp mekan kiralayarak kişiye özel partiler vermesiydi. sokakta tanıştığımız eleman bizi davet etmiş ve öylece tecrübe şansı bulmuştuk. mekan içinde hemen herkesin esrar içtiğini görünce bir sigara yakmış, anında burada sigara içmiyoruz sadece esrara izin var diyen insanların tepkisiyle karşılaşınca da dumur olmuştum.
o kadar muazzam şehir dururken şu sikimsonik bratislava hakkında tam üç sayfa dolusu entry olduğuna
i-na-na-mı-yo-rum

bir boka benzemeyen slovakyanın bir boka benzemeyen başkentidir.sırf viyana-budapeşte arasında bi yer daha göreyim derseniz max bir gün ayırın
merkezi küçük ve sempatik olan başkent. görülmesi gereken bir çok yer old town çevresindedir. elinize şehir haritasını aldıktan sonra kaybolmadan rahatça dolaşabilirsiniz. burayı gezdikten sonra yürüyerek ufo kulesine gidebilir ve en üst katında şehir manzarasını izleyebilirsiniz.