bursa

türkiyenin en kalabalık dördüncü şehri ve en yaşanılabilir şehridir.
1 saat içinde deniz kenarına gidebilir sevmezseniz göl kenarına gidebilir buda yetmezse daga çıkıp kayak yapabileceginiz şehir.

(bkz: uludağ)
(bkz: mudanya)
(bkz: iznik)
Batıdaki en sevdiğim şehirlerden biridir. 4 mevsime hitap bir il. Öyle ki kışın Uludağ'da kayak yapabilir, yazın denizinde yüzebilirsiniz. Kozahan'da dondurmalı irmik helvasına, iskenderine bayıldığım, yağmurun bile kibar kibar yağdığı bir şehir. 4 yıl yaşadım. Artvinli sayısı çok fazla. Hattaa Kendi aralarında bursaya, Burtvin derler. Yazın Arap turistlerin, kışınsa asyalıların çokça ziyaret ettiği şehirdir kendisi. Sevilmeye görülmeye yaşamaya değer..
ahmed hamdi tanpınar'ın bursası değildir artık. onun uyarılarını da kimse dikkate almamıştır.
                 
     "Yukarıda Bursa için biraz da ovasının güzelliğidir demiştim. Şimdi bu manzarayı asıl canlandıran, bu ovayı bizim için o kadar manalı yapan ruhun, Bursa'nın tarihi ve sanat eserleri olduğunu söylemem icap ediyor. Tarih insandır. Tabiat insanla birleşince güzeldir. Bursa cinsinden şehirler daima tarihi çehreleriyle ve ona sadık kaldıkları nisbette mevcutturlar. Bu tarih bizden sonra da yaşamaya devam edeceğine göre onu yalanlayacak, onunla çatışacak hamlelerden sakınmalıyız.
   Bursa'ya benzeyen Floransa, Ravenna gibi İtalyan şehirlerinin; Gırnata, Sevilla gibi İspanyol, Bruge, Gand gibi Belçika şehirlerinin güzelliklerini, bugünle tarihin kucak kucağa yaşaması vücuda getirir. Bu sadece tarihi eserlere hürmetle onları, velev ki yıkık bir duvar, yahut bir taş parçası olsun, ehemmiyetle, muhafaza etmekle olmaz. Muhafaza bu işte ilk şarttır. Ayrıca bu tarihin dikte ettiği dersi iyice dinlemek lazımdır. Bursa peyzajının rahatça tahammül edeceği mimarinin üslubunu, şehrin alacağı manzarayı ancak o zaman gerektiği gibi tayin edebiliriz."
Yanlış belediyecilik anlayışı ile amına koyulmuş şehirdir. Bir zamanlar istanbul’un zenginlerinin yaşadığı güzide elit ve doğal güzellikleri yıpranmamış bir yerdi. Çok şükür oranında anasını siktik.
osmanlı devletinin başkenti. ama hiç saray yok. nerede yaşamış bu padişahlar ?
Esasında çekirgeden başlayıp setbasında biten bir cadde etrafinda kurulan bir sehirdi.
Batısı bir gelişti trafik sanayi bok püsür derken anası sikildi efenim.
Ama yinede uludağ, trilye, iznik gibi gorulmeye değen mukemmel doğası vardir.
Fazlasıyla muhafazakar bir yapıda o yüzden 2 sene üniversite hayatı geçirdikten sonra okulu bırakıp yurt dışına gittim o kadar kötüdür :D

Nilüfer özellikle FSM bulvarı ve görükle hareketlidir.
Bu şehrin her yerinde bir türbeye, bir evliya mezarına, hiç olmazsa sıradan bir mezarlığa denk gelebilirsiniz.

Not: defalarca iskender yemeye gidilen, kalabalık yüzünden yiyemeden dönülen şehir. Ben mi yanlış zamanlarda gidiyorum?
(bkz: gölyazı)
(bkz: tirilye)
(bkz: cumalıkızık)
Şehir merkezinde gezilecek yerler özetle; tophane (osman ve orhan bey türbeleri), ulucami, ırgandı köprüsü, muradiye külliyesi, kapalı çarşı, kozahan, pirinçhan, yeşil türbe, inkaya çınarı(yaklaşık 600 yaşında) ve zilyon çeşit türbe benim favorim üç hanımkızlar türbesi :)
Saitabat şelalesi, misi köyü gibi yakın yerlere de uğranabilir.
Bunun dışında naçizane tavsiyem orhaneli ilçesinde bulunan sadağı kanyonu.