en güzel yurt dışı yemekleri

italya’da napoli’de yenen pizza. hiç böylesini yemediğim pizzadır. buralarda bulunmaz.
Napolide yediğim pizza margherita.İtalyanın her yerinde pizza yemişimdir ama napolide sorbillodan yediğim margherita damak orgazmı yaşatmıştır. Pizza napolide yenir
Atina'da ahtapot ve yunan salatası.
Belgrad'da cevabcici ve sırp salatası
İkisinde de ev yapımı şarap.
hollanda'da kapsalon. Aslında bildiğimiz iskender de işte hadi gönülleri kırılmasın altı patates kızartması üstü kuzu eti ve kaşar en üstü salatalık soğan marul olan bir yemek genelde bir kaç çeşit sosla servis edilir.
Bulgaristan'a gidecekler için kebapçe'yi kesinlikle öneriyorum. İçki içiyorsanız yanına zagorka bira içmiyorsanız sert gazoz veya cola ile müthiş giden yemek. Bildiğimiz köfte aslında ama baharatı, malzemesi falan biraz farklı. Bu arada yuvarlak olanlar soğanlı oluyor ve svinsko yani domuz etli oluyor. Domuz yemeyen arkadaşlar için uzun ince olanları öneriyorum onlar danadan yapılıyor.

Tane fiyatıyla satılıyor. Kırcaali şehrinde merkezde herhangi bir kafede tanesi 0.80-1 leva civarında yiyebilirsiniz.

Dipnot. Çok doyurucu bir köfte aç gözlülük etmeyin 3 tane yetiyor genellikle, yetmezse istediğiniz kadar ilave yaptırabilirsiniz. Sıcakken güzel oluyor o yüzden porsiyondaki kebapçe sayısını az tutmaya bakın derim.
Azerbaycanda düşbere ve doğva. Sanırım mutfağımıza benzediği için çok beğenmiştim. Düşberenin çok benzeri de gürcü mantısı.
azerbaycan'da yediğim lüle kebabı ve tike.vodka ile birlikte efsane gidiyor.tavsiye edilir.
ispanya; tortilla, bunların bi karidesi var o,balıkları, paelle ünlü ama bizim saç tavanın yanında halt yemiş
fransa; kruvasan
portekiz; nata tatlısıi bacalao balığı
belçika; çokanat mı çokolat mı o.
polonya; pierogi miydi neydi.
Norvecte deniz kenarinda yenilen somon. Turkiye'de en nefret ettigim baliktir, ona ragmen oranin somonu unlu diye soylemistim. Iyi ki de soylemisim. Bir yemek ancak bu kadar guzel olabilirdi