euro

bir ülkenin parasının değer kaybetmesi de kazanması da politikalar ile düzenlenmesi gerekirken saldım çayıra zihniyetinden durdurulamayan yükselişi ile ülke vatandaşını özellikle erasmus düşü olan öğrenciyi üzen para birimi.
bugünkü hükümet tek başına iktidar olduğunda tarih 3 kasım 2002'yi gösteriyordu. ertesi sabah uyandığımızda euro 1,66 TL'yi, dolar ise 1,67 TL'yi gösteriyordu.aradan geçen 15 yıllık süre sonunda geldiğimiz noktada dolar 3,94 TL, euro ise 4,71 TL seviyesine ulaşmıştır.
19 AB üyesi ülkelerinin ortak para birimidir, AB üyelikleri olamadığı halde san marino, monako, andorra ve vatikan gibi mikro devletlerde kullanılmaktadır. Ayrıca resmi bir anlaşma olmamasına rağmen Karadağ ve Kosova'da kullanılmaktadır. Avrupa kıtası dışında Zimbabwe ile Fransa'nın bazı deniz aşırı topraklarında kullanmaktadır.
Euro veya Avro, Avrupa Birliği'nin kurumları tarafından kullanılan para birimidir. Şu an 5.3346 seviyesinde olan Euro yükseliş seyrinde devam ediyor.

Canlı Euro takibini de buradan yapabilirsiniz: https://piyasa.paratic.com/doviz/euro/
an itibari ile 5,1

yıllar sonra bu entrylere bakıp iç geçireceğimiz başlık.
1 TL'ye yaklaştığı günler dünya gözüyle görülürse; bol bol stok yapılması gereken para birimidir. Bir gün elbet zengin eder.
Çakarak yükselen para birimi son yıllarda şahlandığımız dönemde değerini çok arttırmıştır . Şahlanmasak 15 ‘i görmesi muhtemeldir.
ne zaman düşecek? hiç düşecek mi? paramı euro kazanıp ancak düşük bütçeyle yaşamak zorunda olan gönüllü, bugün ekmek almayıp 1 euro'mu saklasam mı? gibi gittikçe normal olmayan soruları her gün bana sordurtan para. sevmiyorum seni euro. sevmiyorum.