floransa

Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların yetiştiği , rönasansın temellerinin atıldığı şehirdir. medici ailesinin şehir üzerinde bıraktıkları etki büyüktür. tarihten gelen kültür ve mimari her sokakta karşınıza çıkar. Signoria Meydanı birbirinden değerli heykellerle tam bir açık hava müzesidir. Şehirde bir çok noktadan kubbesi görünen floransa katedrali kendisine hayran bırakır. günümüzde kuyumcu dükkanlarıyla dolu olan Ponte vecchio köprüsünü gezenlerin genelde gözünden kaçan detay ise köprünün hemen üzerinden geçen bir tünel olmasıdır. medici ailesi nehrin iki yakasında bulunan saraylarına halkın arasına karışmadan rahatça geçebilmek için bu tüneli yaptırmış. yoğun turist çeken bir şehir olduğu için genelde müzelerin önünde hep sıra vardır. yeme içme ise biraz pahalı.
dünyanın en harika dondurmasını yediğim yer. aynı zamanda dünyanın en pahallı dondurmasını yediğim yer.
-Caffe Fiorenza
(muzlu ve hindistancevizli)
Sanatın dünyadaki başkenti. Da vinci'nin, Mihalendelo ve Galileo'nun da memleketi. Orda Esas görülmesi gereken yer bence Doumo Katedrali ve Güzel Sanatlar Akademisi ve David Heykelidir. Tüm gezginlere tavsiyem odur.
Floransa dünyanın en zenginşlerinin en çok yaşamak istediği şehirlerin başında gelmiş. Ayrıca Hannibal Lecter de emekliliğini Floransa'da geçirmeye karar vermişti.
Ben daha otantik bir şehir beklerken Siena'yı daha otantik bir şehir bulmuştum.
bir daha avrupaya çıksam ve üç şehre gitme hakkım olsa, üçüncü sırada olurdu. (1 roma, 2 prag). sokakları sanat kokan küçük ama büyüleyici şehir
Gidin, stendhal sendromunu yerinde yaşayın. Gerçekten yaşayın.
accademia müzesine gidip michalangelo'nun inanılmaz heykellerini kendi gözlerinizle görebilirsiniz!
açık hava müzesi gibi bir şehir. michelangelo tepesinde proseconuzu yudumlarken şöyle şehre yukarıdan bakmak paha biçilemez. burda yaşanır be dediğim nacizane şehirlerdendir. seyahat etmiş kişilerle denk geldiğimde herkeste aynı etkiyi uyandırmadığına şaşırdım açıkçası. plus florence hosteli indirimli yakalarsanız harika olur. açık ve kapalı havuzu bir de katedrali gören terasıyla kesinlikle önerilir.