foça

İzmir'in en güzel ilçelerinden biridir. Az kişinin tercih etmesi nedeniyle özellikle koyları ve taş evleri zarar görmemiş, temiz sakin ve rahat bir yerdir. Akşamları hem kalabalık arkadaş grupları ile canlı bir hayat sunar hem de sakinlik arayışına hitap ediyor (İlginç gerçekten, nasıl ruh halindeysen ona göre davranıyor sana Foça). Buradakilerden henüz görmeyenlerin görmesi gitmesi ancak başka kimseye söylememesi dileğiyle, gidin görün yaşayın.
bundan 25 sene önce ilk sırt çantalı gezimin olduğu yer. muhteşem gün batımlarıyla ünlü. fokları, yılan balıklarıyla müthiş bir deniz canlılığı, tertemiz sular. eski foça'da ki balıkçı barınağının güzelliği. ben de yeri ayrıdır
İzmirin o kadar güzel yeri varken aşık olduğum yeridir balık yenilebilir orada eski foçayı çok severim ama yeni foça yüzmek için en idealidir.
kışın hafta sonlarının vazgeçilmez kahvaltı ve huzur mekanı olan izmirin yegane ilçesidir.
eski-yeni yerleşiminin eski tarafının yazlık, yeni tarafının kışlıkçılarının oturduğu , kahvaltılarının, buz gibi suyunda yüzmenin baldan tatı olduğu tatil yeri de diyebiliriz.
damla sakızlı dondurma için uzayan giden kuyruklar, balık ekmek yemek için kararsız kalınan sıra sıra lokantalar da cabası.