giresun

karadenizin en nadide çiçeklerinden biri olan giresun özellikle de alucra ilçesiyle gezginleri her zaman büyülemiş olup otostopun en kolay olduğu karadeniz memleketlerinden biridir.
Memleketim olan şehir. Kümbet yaylası vardır. Yaz aylarında bile tişörtle duramazsınız soğuğu üzer. Rakımızın Yüksek olduğu yerlere çıkınca yolunuza maden dereleri,böğürtlen ağaçları filan çıkar 1 saatte bir mola vermek için can atarsınız. Kuşadası memleketim diye demiyorum ama Giresun güzel şehirdir. Karadeniz’in her yeri Harikadır
bir arkadaş vardı siz siz olun giresunlu kıza aşık olmayın derdi
Alucra , şebinkarahisar ve çamoluk ilçelerinin genellikle bilinmediği şehir.
Kümbet yaylasına çıkmıştık, yol üstünde ismini hatırlamıyorum ama tereyağında yumurtasıyla güzel bir kahvaltımızı yapmıştık.yayla ilk gittik sis içinde, sonra zaman geçtikçe dağıldı. Mükemmel bir doğa. Tadını çıkarıp dönerken yolda maden suyumuzu içtik.beni bir Pideciye götürdüler, müptelası oldum.Espiye görele arası, sahil yolu kenarında bir mekandı.

Ha bir de konuşmalarına şaşırmıştım.klasik Karadeniz şivesinden farklıydı.
kiraza adını vermiş şehir aynı zamanda dünyanın en kaliteli fındığına sahiptir
Sahil seridi boyinca adasi olan tek sehirdir.
Gogora kilisesi yani arkeoloji muzesi mutlaka gorulmelidir. Giresun kalesine cikilip manzaranin tadina doyulmalidir. Kalede osman agaya bir fatiha okunup, demli bir cay icilebilir.
Gezim sirasinda Trabzondan sonraki durağım. Trabzona nispeten Giresun'da şiveyi zerre hissetmedigim karadeniz illerinden. Giresun kalesi, kümbet yaylası, şebinkarahisar kesinlikle görülmelidir. Fındığı meşhurdur. Kümbet köyünde gulhatun teyzeyi bulun sizi çok güzel misafir eder.
Köyüm demeye utandığım kafa dinlemek, huzur bulmak, dinlenmek için mükemmel bir alternatif olan memleket. (bkz: böyle köy mü olur la)