israil

gezilmesi için mutlaka gidilmesi gereken güzel ülke, eski (bkz: filistin) topraklarında işgalcidir. savaşın kalıntılarını, bir ülkenin yok edilişinin ne kadar normalleştiğini görmek için de gidilebilir.
Filistin topraklarinda isgalci degil, tersi, arap ulkeleri israil topraklarinda isgalcidir, eger okudugum tarih kitabi yanlis degilse..
Kudüs gezilmeli bence
Çok küçük ülke
Silahlari ile ünlü
1890 yıllarında filistine göç başladı. 7'dan fazla göç dalgası oluştu. birinci göç dalgasında rusyadan ve yemenden göç etmeye çalıştılar. başarısız bir göç dalgasıydı. ikinci göç dalgasında rusya ve polonyadan sosyalis akımı gerçekleştirerek göç ettiler. üçüncü ve dördüncü göç dalgasında işçi ve sanayi evresi gerçekleşti. altıncı göç dalgasında afrikadan göçler başladı. yedincide ABD ve rusyadan göç aldılar.
Sykes-Picot anlaşması anlaşması ile filistini parçaya ayırmaya başladılar. toprak almak için fonlar kuruldu ve kudüs çevresinden topraklar alınmaya başladılar.BM filistin ve israillilerin bağımsızlığı için komite kurdu.uluslararası göç sorununu engellemek istiyordu. 14 mayıs 1948'de israiil bağımsızlığını kazanıyor.
aslında filistinliler topraklarını sattı mı? filistinli bir arkadaşımla bu konuyu yani israil filistin olaylarını, asıl amacını, neyin ne olduğunu uzunca konuştuk. dediği şey şuydu bu konu hakkında. kimse topraklarını falan satmadı. haince gelip bizden zorla aldılar. filistinli ailelerin çocuklarını karılarını kızlarını gece gündüz demeden teker teker topladılar ve aşırı yüksek meblağlar söyleyerek, eğer bu parayı getirmezseniz aileniz hapislerde çürüyecek dediler. çocuklarımızı korumak için, geri alabilmek için evimizi zorlana satmak zorunda kaldık. çocuğu olmayanların evlerini almak için de israile zarar vermekten X kadar borcunuz var ödemezseniz hapise atarız dediler. yani kimsenin topraklarını isteyerek sattığı yok. bu israilin yaptığı bu işgali legalleştirme oyunudur dedi filistinli bu arkadaş.
başlığımın bu gönderi altına taşınması editi : yazımın başlığı israilin kurulmasıdır
Bütün önyargıları ve akılda canlandırılmış mekanları bir kenara bırakıp gezilmesi gerekildiğini düşündüğüm insanda merak uyandıran ülke.
Abd nin bolgedeki maşa ulkesidir.
Kudus olayinda bunu cok net gorduk.
Tohumu filistini isgali ve silahlariyla unludur.
Vadedilmis topraklar adi altinda bolgede 2.israilin (kurdistan) kurulmasi icin abd tarafindan finanse edilmektedir
İDO portal isimli yeni spor dalının ortaya çıktığı ülke.
(bkz: ido portal )
2 hafta sonra gideceğim ülke. yeme içme mekan tavsiyesinde bulunacak yazarların mesaj kutumu doldurmalarını rica ediyorum.
sempati duyduğum topraklara ve insanlara sahip ülke. yıllardır siyasal islamcı terör çetelerinin saldırıları yüzünden binlerce masum sivilin yaşamını yitirdiği topraklar.

edit: imla
pek çok giden türk işçiler mevcuttur İsrail'de, ayrıca İsrail girişi damgasi olan pasaportlar suriye, iran, katar, suudi Arabistan, Lübnan kuveyt ve hemen hemen çoğu arap ülkeler kabul etmemektedir, ayrıca israilli iş adamları azarbeycanda petrol üzere ortak çalışmalar yürütmektedir,
hani derler ya
"düşmanımın düşmanı dostumdur"
öyle bir sistemdir
ama ki gidip görmek istediğim ülkelerden biridir.