karia yolu

Karia Yolu
Karia Yolu, Muğla ve Aydın illerini kapsayan Türkiye’nin en uzun mesafeli -820 km- trekking rotasıdır. İsmini antik çağda bu bölgede yaşamış Karia medeniyetinden alan yürüyüş rotası kendine özgü mimarisi ile çok sayıdaki köyden, el değmemiş koylardan, zeytin ve badem ağaçları ile dolu tepe-lerden ve irili ufaklı, kimisi sadece yürüyerek ulaşılabilen antik kentlerden geçmektedir. Uluslararası standartlara göre işaretli ve levhalandırılmış olan Karia Yolu bağımsız ve acenta ile gelmek isteyen yürüyüşçüler için hazır bulunmakta. Rota ve bölge hakkında en iyi bilgiyi sağlayan Karia Yolu Rehber Kitabını Türkiye içerisindeki birçok kitapçıda ve resmi webstesinde (www.kariayolu.com) bulmak mümkündür.
Karia medeniyetinin bıraktığı izlerin peşinde, bilindik turistik merkezlerinin arka bahçesinde, koyların mavisinden tepelerin yeşilliklerine, kıyıların turistik kasabalarından dağ köylerine, patikalardan taş döşeli kervan yollarına, Akdeniz’den Ege’ye, geçmişten günümüze uzanan kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerle dolu bir yolculuğa çıkaran Karia Yolu bölgenin yurt içi ve yurt dışı tanıtımlarında şüphesiz önemli bir yere sahip olacaktır.
Harika bir yoldu kısa bir mesafe yürüsem de çok sevmiştim. Aşık oldum oralara yahu, bafagölü, heraklia, karia. hepsi
bafa gölüne gittiğim zaman öğrendim böyle bir tarihi yol olduğunu. daha önce sadece likya yolunu bilirdim. bafa'daki tarihi kalıntıların kilisenin olduğu bölümü yürüdüm. daha sonra ören, bozalan kısmını yürüdük ve çökertme sahiline kampı attık, hani şu türküsü olan çökertme evet. sabah uyandığımda muhteşem bir manzara ve sımsıcak bir güneş karşıladı bizi hemde yılbaşıydı o zamanlar. yürüyüşte öyle güzel rotalardan gidiyorsunuz ki kimi zaman her tarafa hakim tepelere, kimi zaman ormanın içlerine giriyorsunuz. arada köylere de uğrayıp kahvelerde soluklanabilirsiniz. bafa gölüne ilk gittiğinizde farklı bir dünyaya girmiş gibi hissedeceksiniz neyse bu yazı başka bir yere doğru gitmeden bitireyim. ha bu arada bafaya gidin.
bu yaz bir kısmını yürümeyi planladığım olağanüstü yol.
Ula şimdiden yolu gözlemecisine doğru çeviren çakal köylü amcalarımız türemiş bile.likya yoluna dönmez umarım.
henüz turkiye’ de bilinmeyen 800km’lik dunya guzeli yol. tabelalar da yavas yavas yerine konuluyor.

“ Türkiye’nin güneybatısında Büyük Menderes Nehri ile Dalaman Çayı arasında kalan bölge M.Ö. 2 bin yılın sonlarından itibaren Karia olarak bilinir. Likya ve diğer çağdaş kıyı medeniyetleri gibi Karia kalıntıları Akdeniz ve Ege denizi boyunca hem bazı Yunan adalarında hem de bölgenin dağlık iç kısımlarında görülür. Köy hayatı hala bağcılık, zeytin ve balıkçılığa dayanır. Kıyılık Karia bölgeye kolay ulaşımı sağlayan uluslararası Dalaman , Bodrum ve İzmir Havaalanları ile önemli bir Turizm merkezidir. Bölge ayrıca “ Mavi Yolculuk” olarak adlandırılan yelkenli ahşap yat turlarının limanlar arası sularda tur yaptığı en önemli bölgedir.
Bölgenin en önemli cazibe merkezle-rinden biri Bodrum’dur (Antik Halikarnassos). Bodrum şimdilerde Sualtı Müzesi olarak kullanılan St Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilen kalesiyle ünlü bir destinasyondur. Bodrumda ayrıca antik Dünyanın yedi harikasından biri olan Pers Satrabı Mausolos’un (M.Ö 357-353) mezarı bulunmaktadır. “