kız başına

sokaga ciksan, kiz basina nereye cikiyorsun

universite il disinda kazansan, ne yapacaksin kiz basina orada

kursa gideceksen, kiz basina ne kursuna gidiyorsun

seyahate ciksan, kiz basina ne isin var

iste calissan, kiz basina ne buralarda calisiyorsun, git evde otur

eve gec geleceksen, kiz basina ne isin var disarida

otostop ceksen, kiz basina korkmuyor musun

ister kadin diyelim ister kiz, bu dunya'nin ve ulkenin yarisi olan bir insani kiz basina, kadin basina diye her seyden soyutlarsaniz ve ayirirsaniz bu insanlari kafeslemekten baska bir farkiniz kalmaz. onemli olan kiz basina bunlarin yapilip yapilmamasi degil onlara uygun, esitlikci ve guvenli bir ortamin saglanabilmesi.

o zaman hep birlikte guzel seyler yapilmali.
kadın ya da erkek, bu söylemi duyduğunuzda tepkisiz kalmayın. kaç yaşında olursanız olun tepki göstermekten kaçınmayın. karşınıza alacağınız ister aileden biri ister tanımadığınız biri olsun cevabını verin. karşı çıkın, bu şekilde mücadele edin. bu yobazlara tecavüzün, tacizin ve kadın cinayetlerinin kadınların o saatte orada olmasıyla bir ilgisi olmadığını, bizzat eylemi gerçekleştirenin zihniyet kusuru olduğunu ve bu şekilde tacizi meşrulaştıramayacaklarını; suçu kadınlara yükleyerek kendi yoz zihniyetlerinin ak pak olduğunu empoze etmelerine izin vermeyin.
En büyük şansım böyle bir ailede doğmamam oldu 14 yaşında annem cebime paramı koyup yurt dışına yolluyordu ama etraftan gelen tepkiler hep bu şekildeydi nasıl kız başına yolluyorsun ?
Kız başına her şeyi yapabiliriz evet şuan timsaha dahi tecavüz eden insanlarla beraber yaşıyoruz ama korkarak yaşamımızı geçiremeyiz kız başımıza korkularımızı yenmemiz lazım.
Sadece kızlar için değil erkek arkadaşı için de sorundur.
-merve bu gece bi yerlere gitsek kafa dağıtsak diyorum
+gelemem babam bacağıma sıkar
-Merve yarın sabah kahvaltısı mı yapsak?
+gelemem o saatte babam evde oluyor

Vs vs böyle uzar gider.bir erkek olarak kızlar doğduktan sonra hayata 1-0 yenik başladıklarını düşünüyorum. Çünkü öyle bir toplumda yaşıyoruz ki,malesef kadınlarlarında insan olduğunu unutuyoruz.
Ataerkil bir toplumda duyulabilecek bir söylem. Eril bir toplumda kadın güçsüzdür, korunması gerekendir, sürekli "erkek tehlikesi altında" olandır. Bu sebeple toplumun her alanından çekilip eve kapatılmaya, toplumun dışında tutulmaya çalışılır. Bunun önüne geçilebilecek midir bilmiyorum ama ortadoğu toplumları için oldukça uzun bir zaman alacak gibi duruyor.

Kadınların bunu sağlamaya çalışırken fazlaca dikkat etmesi gerek ve popülist ve dogmalarla çevrili erkek düşmanı sözde feminist zırvalıklara girmemesi gerekir. Feminizm Türkiye'deki çoğu kadının anladığı gibi bir şey değil ve bu yüzden feminizme karşı bir kötü önyargı besleniyor insanlarda. Feminizmin içinde gerçekten erkeklere karşı düşmanlık da besleyen kolları olsa da, asıl olarak feminizmin amacı biyolojik olarak erkek cinsiyetini alt etmek ve ortadan kaldırmak değil "eril zihniyet"in ortadan kaldırılması ve kadın ve erkek arasındaki hiyerarşiyi yaşamın her alanında yok etmesidir. Bu amaca hem kadın hem erkek hizmet edebilir. Feminist bir erkek olabileceği gibi eril bir kadın da olabilir ki fazlaca örneklerini görürüz. Bu sebeple bu erkek egemen toplumu törpülemenin yolu düşmanlıktan değil, okumaktan ve insanlara anlatmaktan geçiyor. Kadınlar rahatça yollara çıkabilsin, yaşamlarını istediği gibi sürdürebilsin istiyorsak, bu, insanlara bir şeyler anlatmakla mümkün olacak.
Eğer bunlara izin verirsek yakında kız başına nefes de mi alıyorsun sen diyecekler.
O yüzden evet kız başıma eve gece dönüyorum
Kız başıma otostop çekiyorum
Kız başıma kamp yapmaya gidiyorum
Kız başıma yurt dışına gidiyorum
Kız başıma couchsurfing yapıyorum
Kız başıma istediğim her şeyi yapıyorum.
Kadınların yapabileckleri şeylere sınırlama koymayın
bir erkek olarak erkliğimi bir kenara bırakıp feminist olarak eşitlik istediğim zamanlar
bu söyleme milyon tane mantıklı cevap verirken fonda çalan özlem tekin - dağları deldim tek başıma, çölleri aştım bir tek ben, erleri yendim kız başıma, sen de yıkılmam -
nakaratı.