kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti

(bkz: lefkosa)(bkz: girne)(bkz: gazimagusa)(bkz: iskele)(bkz: guzelyurt)(bkz: lefke)Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (kısaca KKTC) veya Kuzey Kıbrıs, Akdeniz'de bulunan en büyük üçüncü ada ve Anadolu yarımadasının 65 km güneyindeki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alan de facto bağımsız devlet.
kendine ait anayasası, meclisi, kanunları olan ayrı bir devlettir. trafik soldan akar. denizi harikadır. kapalı maraş isimli bir bölgesi vardır. 1974'de kullanıma kapatılmış, çürümeye terk edilmiş bu bölgeyi mağusa'dan görmek hatta palm beach denen sahilde yüzmek mümkün. harika bir adadır kıbrıs.
Yavru vatan. hoş vatan diye sahipleniyoruz ama ben orada okuyan arkadaşlarımın yalancısıyım, gitmedim görmedim kimsenin de günahını almayalım ama en az 10-11 kişiden ayrı ayrı duymuşluğum vardır. Haklılık payı olsa gerek. KKTC halkı ikiye ayrılırmış. 1) Türkiye'den göçüp gidenler; yani dedesi, babası, anası veya kendisi Türkiye'de doğup sonradan gidenler, 2) sülalesinin hepsi orjinal kıbrıslı olan türkler. İşte işler burda karışıyor. birinci gruptakiler Türkiye'yi sever sayarmış. ama Kıbrıslı türkler için işin iç yüzü öyle değilmiş. 7 göbek sülaleden kıbrıslı olan türkler (kıbrıs türkü) türkiye'yi de, türkiye'li türkleri de pek sevmezlermiş. Ben 'pek sevmezler' diyorum. arkadaşların anlattıklarına bakarsak olayı baya abartanlarda varmış. Hatta 'ee 1974'de biz sizin için şehit/gazi verdik, rumlar'dan kurtardık'' diye savunmaya geçen Türkiye'li öğrencilere de genelde hep aynı cevap verirmiş. 'her gün ölmektense bi kere ölmek iyidir'' artık ne kastediyorlar, dertleri nedir, neden memnun değiller, bilen varsa yazsın. ben o kadarını bilmem ben gol atamayan ronaldo'yum. benim işim gol atamamak :)
Yukarida yazan bilmedigini belirten yazar arkadaslara cevap olsun diye girdigim entrydir.

bagimsiz bir ulke olmalarina ragmen belli anlasmalar dolayisi ile Tukiye'nin ic islerine karistigini iddia ettiklerinden turkiye'yi ve vatandaslarini sevmezler. Hatta son yaz ve kis saati uygulamasinda turkiye'nin dayatmasini tum ulkece(!) Protesto edip global normlardaki saat uygulamasina gecmislerdir hakli olarak. Rum'lar ile birlesmek istemelerine karsin turkiye'nin mudahaleleri dolayisiyla birleSemiyorlar. Birlesseler avrupa birligi'ne uye olacaklar.
Turkiye'nin yaptigi yardimlar ve para aktarimlari ise hepimizin cebinden gidiyor sayin ahali. Buna karsin it gibi muamele ediyorlar.

Son olarak, mersin'in (bkz: taşucu) ilçesinden feribot seferleri ile bu adaya gecmek mumkundur.
buraya derinlemesine yorumlarda bulunabilirim fakat 1 paragrafın yeteceğini umuyorum. Unutmayın KKTC giderse doğu akdeniz'de 6-10 milden ileriye burnumuzu çıkaramayız. Adanın etrafında inanılmaz yeraltı fosil enerji kaynakları var. Akp Hükûmetinin vasat dış politikası yüzünden. Kurulan Güney Kıbrıs İsrail Mısır ittifakı ingiliz (bp) desteği ile o rezervlere çökmüş bulunuyor bu bakımdan zaten önemliyken ana karamız ve vatanımızın geleceği için ayrı önemde stratejik düşman potansiyeline sahip israil, suriye mısır açıklarında uçak gemisi gibi bir toprak parçası bu bakımdan elbette KKTC halkının insani yaşam ve refah yanlısı isteklerine saygı duymakla beraber vatanın bekası için bizim için göründüğünden çok çok daha önemlidir.

edit:imla
girnesi lefkoşası magusası ayrı altınkum plajı apayrı olan küçük ada ülkesi. insanlar çok hoşgörülü saygılı eskiye göre Türkiye ile kıyaslandığında pahalılığı kalmamış okumak için istanbul ankaradaki özel üniversiteler yerine tercih edilebilecek köklü eğitimi kaliteli birçok üniversiteyi de barındıran kalbimde ayrı yeri olan ülke. olur da sorunuz olursa yazabilirsiniz :)
Gitmeyi düşününler için ufak tefek tavsiyeler verebileceğim sevimli ada. öncelikle uçak bileti ankara, adana, istanbul gibi illerden uygun fiyata temin edilebilir. Hızlı feribot denemedim henüz. Konaklama için couchsurfing veya airbnb bakabilirsiniz veya benim gibi (bkz: girne öğretmenevi) ile konaklamayı halledebilirsiniz. taksi ile ulaşım çok pahalı ancak araba kiralayarak bu maliyeti düşürebilirsiniz. zaten gezilecek yerlere taksi ile gitmek zor olacaktır. minimum 3 gün araç kiralıyorlar sağdan direksiyon ve otomatik almanız tavsiye olunur. kiraladığınız araç ile adanın en ucu olan zafer burnu'na karpaz milli parkına bile gidebilirsiniz. 2-3 günlük ve güzel planlanmış bir gezi yeterli olacaktır.
23 nisandan itibaren iskenderun-kktc arası başlayacak deniz otobüsü seferleriyle gidip gezmeyi düşündüğüm yavru vatan. çok över gidenler. bir de ben gezeyim yavru vatanı.
Ucuz alkol , güzel gece kulüpleri ve casinolar içeren küçük günahlar ülkesi
Bu ay sonu gitmeyi düşündüğüm yerdir. Yapılacaklar için tavsiye içerikli entry giren olursa sevinirim.