konserve

bir yiyecek saklama metodu.
ısı ile sterilize edilen besinler, tekrar bakteri oluşmaması için hava almayan kutularda muhafaza edilir. kampçıların vazgeçilmezidir.
benim anlamadığım nokta ülkemizde konserve üreticilerinin sanki kuvva-ı milliye cemiyetleriymiş gibi isimler tercih etmeleri.

(bkz: yurt konserveleri)
(bkz: yurdum konserveleri)
(bkz: vatan konserveleri)
(bkz: millet konserveleri)
şimdi arkadaşlar size güzel bir tonbalığı konservesi ısıtma yöntemi öğreteyim. öncelikle tonbalığı konservemizi açıyoruz ve üstünü peçete tuvalet kağıdı gibi ürünleri böyle ince ince yağını ona emdirerek kat kat koyuyoruz. 10-15 kat incecik peçete olduktan sonra artık yağı emmemeye başlayacak yaklaşık 10 dakika sürüyor bu peçete koyma işlemi. yavaş ve yağı dökmeden hepsini peçetelere yedirerek ilerlemek gerekiyor. sonrasında ise peçeteyi dört bir taraftan ateşe veriyoruz ve bu şekilde 40 dakika süren kesintisiz bir ateşimiz oluyor. ben 15 dakika ısıtıyorum yetiyor. ama şöyle de yapmışlığım var; tonbalığımın ateşi yanarken kenarlara taş koyup bir ocak gibi üstüne de tenceremi koyup pilav yapmıştım. pilav olduktan sonra ton balığının üzerindeki peçeteyi atıp ton balığını da pilava döküp afiyetle yemiştim. oldukça pratik umarım işinize yarar
yalnız yaşayan insanların vazgeçemedikleri şeydir.

menemen mi yapacaksın, çıkar domates konservesini hemen hallet işini.
hayat kurtaran yiyecekler. anlamsız bir şekilde bazı konservelerin tadı o kadar güzel geliyor ki ulan ben bunu daha önce nasıl yemedim diyorsunuz.
tüketirken hasar almış, düzgün saklanmamış olanlarının tüketilmemesi gerekir. ev yapımı konservelere de ekstra dikkat edilmesi gerekir.

yoksa

(bkz: botulism)
Avrupa turu yaptığım zaman accayip işime yarayan ve çoğu yerde karnımı doyurduğum ekonomik beslenme türü. Keisnlikle gezilerde yanınıza 1-2 tane alın. Pariste sen nehri kenarında kruvasan ile fasulye yemiştim hala unutamam onun tadını
kırmızı biber ve barbunya için yapım mevsimi olan hede. lezzer olarak anne konservesi gibisi yoktur.
yurtta kalırken konserve ton balığı ve mısırı aynı kaba koyup salata niyetine yerdik. hem sağlıklı hem de bütçeye destek veren ikili, iyi ki varsınız.
mırın kırın yapan insanların eğitimine tabi tutulması gereken, hazır gıda yiyeceklerinin bulunduğu kaplardır.