nevşehir

merkezini beğenmediğim ama ilçelerine vurulduğum şehir. özellikle göreme'de mutlaka çadır kurmalı en azından 1 gece kalmalısınız.
içinde ürgüp ve avanos gibi iki mükemmel ilçe ve göreme gibi tatlı bir belde barındıran peri bacaları ve balonlarla süslü eşsiz şehir.
Otostop çok rahat çekilen bir yer yolda yürürken beni almışlardı
Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Bende nereden nereye gitsem diye tatil planları yaparken listeme ekledim. Bu yazıda daha birçok gidilebilecek yurt içi ve yurt dışı yerleri anlatmışlar göz atabilirsiniz: https://paratic.com/nereden-nereye-yurt-ici-yurt-disi-seyahat/
2000'lı yıllara kadar Türkiye'nin turizm gelirlerinde büyük öneme sahipken, son 20 yılda gelen turistleri kazıklamaktan helak edip gelmemelerini gelselerde alış-veriş yapmamalarını sağlamış esnaf ve sanatkârlar şehridir.

Ne il turizm müdürlüğü işini doğru yapmıştır nede dorak gibi koca koca firmalar çinli, japon, alman turistleri dolandırmaktan geri kalmıştır.

Cem yılmaz'ın gora filminde ki arif karakteri tam olarak bu bölgenin esnafına ayna tutmuştur.

Sonuç olarak son 5 yıldır ağlamaktan başka birşey yapamayan bu şehir esnafı her geçen gün, kepenk indiren otelleriyle turizm sektöründe dedikoduların odağında kalmayı başarmıştır.
memleketim olmasına rağmen turist gibi gidip mağara otellerde kalıyorum. göreme ,ürgüp, avanos gibi ilçelerde mağaraları tarihi kalıntıları gezdikten sonra nevşehir merkeze gidince ortaçağ dan yakın çağa direk geçiş hissi yaşatıp rahatsız edebiliyor. tekrar ortaçağa dönmek için bu ilçelerden birine kaçabiliyorsunuz.
insanın memleketi nevşehir olunca, ne yorum yapılır bilemedim. ama turist gözüyle bakacak olursak; ürgüp, göreme, avanos, derinkuyu yeraltı şehri ve ıhlara kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. maddi durumunuz biraz iyiyse de sıcak hava balonuna binmeden dönmeyin derim. çadır kuracaklara dip not: aşıklar tepesinde ( tabelalarda “panaromic wiev point” olarak geçer) çadırınızı kurun ve sabah 4:00-5:00 sularında uyandığınızda balonları izlemek için mükemmel manzara sizi bekliyor olacak. ayrıca gün batımını izlemek içinde eşsiz mekanlardan biridir.
Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir. Nevşehir, Muşkara adlı bir köy iken, şehir halini almaya başlamasından sonra, 18 yüzyılda Osmanlıca "yeni kent" anlamındaki bugünkü adını almıştır.