new york

canım friends'in kahve dükkanı central perk için gitmek istediğim şehirdir.
çok farklı düşünüldüğü üzere unutalamayan şehir, brooklyn e mutlaka geçin ve gezin o küçük speakeasy lere girin. dışarda sabahlamış birisi olarak şöyle tavsiye de bulunim, o 10 binlerce kişinin olduğu times meydanın da saat 3 den sonra kimse kalmıyor etrafınız da ki insanları parmakla sayarsınız ama kırmızı masalar orada toplamıyorlar ayrıca mcdonalds ın üst katında da zaman geçirip uyuyabilirsiniz ta ki 5 e kadar orayıda temizlik için kapatıyorlar. biz 3 kişiydik sabaha karşı 5 ten sonra yaklaşık 10 15 dk da centrel parka yürüyüp çimlere attık kendimizi sabaha karşı çok soğuk oluyor kalın çıkın bizde ağustos du ama soğuktu yani.sabah zaten koşu yapan insaların sesleriyle uyanıyorsunuz. welcome to newyork
2 sene boyunca Long Island' dan Manhattan' a mekik dokuduğum medeniyet beşiği, sokaktaki kalabalığı bile insana tv show havasında izlettiren bir gün geri dönmeyi hedeflediğim yer.
*Frank Sinatra Newyork Newyork(oldiesgoldies)
*j_z empire state of mind (new hit)
Kalabalık şehirlerden nefret etmeme rağmen beni kendine aşık etmiş şehirdir. Hele o central park!
Amerikanın diğer eyaletlerinden çok farklı tarzı olan, çok garip ama güzel bir şehir, turist olarak öyle gerçi, yaşamak için nasıl bilmem :) tekrar gidip dolaşamadığım yerleri görmek istediğim yani doyamadım şehir..
Yaklaşık 2 buçuk ayımı geçirdiğim şehirdir. Başka bir iş sebebiyle topuklarımı kıçıma vura vura kaçtım bu şehirden. Çünkü yaşaması çok zor biryerde New York. Ama arada bir arkadaşlarımı görmeye giderim. Çarşamba günü yine orada olacağım.
Benim gibi Amerikan sitcomlarını izlemiş nesil için bence bir miktar hayal kırıklığı barından şehir veya eyalettir. Zira sitcomlarda ,özellikle How İ Met Your Mother ve Friends gibi, şehir yaşamı olduğundan basit gösterilmiştir. Örneğin Manhattan'da oturabilmek için binlerce dolar sadece kiraya ödemeniz gerekir. Geri kalan yaşam harcamaları için çok çok iyi bir maaş almanız gerekir. Yani öyle mühendisim ,mimarım ,doktorum ayağına newyork'un iyi bir yerinde barınamazsınız. Amerikan rüyasına kapılmışlığım çok oldu hatta kira fiyatlarını bilmemin sebebi de budur :) ama bu yaşamın olduğu gibi yansıtılmamasını Türkiye'deki sitcomlarda gördükçe insan bağlantı kurabiliyor.

Güzel şehirdir albenisi çok yüksek. Kısa bir tatil için güzel olurdu.
maksimum 5 gün ayrılması gereken yerdir büyük şehir ortamı istanbul gibidir gürültü & trafik & hava kirliliği & yollarda logar kapaklarından çıkan dumanlar...