rusya

2018 fifa dünya kupası'nın düzenleneceği ülke.

şimdiden maçlarda plastik bardakta satılacak biraları, dyevuşkalarla edilecek sohbetleri düşündükçe insan bir tuhaf oluyor.
Alfabesini bir türlü öğrenemediğim ülke. Türkçe ile Rusça arasındaki ciddi kelime benzerlikler de göze çarpıyor. Muhtemelen aramızdaki kültür farkının aslında düşünülenden çok da uzak olmadığı fark ediliyor. (St.Petersburg ve Moskova dışındaki Rusya)
Gitmeyi düşünüyorum ama masraflar hakkında bilgiye ihtiyacım var.bilgisi olan bilgilendirirse sevinirim.
coğrafi olarak soğuk olan bölge burası kızıl ordulardan almanların yenilmesini tarıhı bı cok olaya konu olmustur bize ilk okuldan beri ögretilen tek sey sıcak denizlere açılma hevesleri tüm dunyaya kafa tutan abd dusmanı herkezle dost olabılcek ulkenın ıtalat olarak %12lık kısmını karsılayan komşumuz Russian halk dilinde 100$ dolar.
son model mercedes'in yanında duran lada'yı görünce ülkeyi ne kadar iyi anlattığını düşünmüştüm.
amerika ile hiçbir zaman "tam" olarak yarışamayan ülkedir. az-çok rusyaya gittim, gördüm, geçirdim. rusya bi kere cok büyük bir ülke. cok büyükten kastım, sanırım 10 tane türkiye eder, yüz ölçümü olarak. o yüzdendir ki halen el değmemiş topraklar var bu ülkede. işte bu yüzden moskova, st.petersburg gibi büyük şehirler dışında ülkede bildiğin bozkır kanunu geçiyor. nasıl mı? şöyle bir olay yaşadım vladivostok'ta. bir -ziyaret- yüzünden vladivostok'a düştü yolumuz, arabayla gidiyoruz, yandan bir adet hanzo bizim arabaya sürtmek suretiyle yoldan cıkarttı bizi. tabi türküz ya biz, indik aşağı, birader? nabıyon? gibisinden. adam camdan keleş çıkarttı, biz korkmadık tabi, şakadır falan dedik, yaklaştık adam başladı ateş etmeye sağ sola. en sonunda gittik çıkarttık adamı arabadan, nefesi leş gibi vodka kokuyordu. düşünün bunun gibi yığınla moloz var rusyada. zaten adamlar trafik kazasından çok alkolden ölenleri toprağa veriyor, ben gittiğimde sahte vodkadan 1 haftada 10 kişi ölmüştü. evet, (bkz: sscb) dağıldı, dağıldı ama geçen onca senede rusya halen sscb kafasında yaşıyor hayatı.
Gece kulüpleri ucuz, içkisi ucuz, sigara türkiye ile hemen hemen aynı olan ülke, soğuk ve bazı yerleri tehlikeli ha bir de yazın çekilmiyor ya.
Bizim nah hareketi bunlarda da var. Tam olarak aynı anlamda mı bilmiyorum ama tam olarak aynı şekilde.