saraybosna

yeni döndüğüm saraybosna gezisinden sonra gitmeyi düşünenlere birkaç tavsiye bırakmaya karar verdim. öncelikle 6 kişilik bir grupla gittiğimi belirteyim. konaklayacağımız yeri booking üzerinden bulduk, geceliği 20euroydu, konum olarak sebilden yukarı küçük bir tırmanış yapmanızı gerektiren bir yerde. ama evin sahibi muhteşem bir insan. ev çok temiz ve konforlu. sanırım boşnaktı ev sahibimiz, bize biraz savaş yıllarından bahsetti. insanları pek konuşmayı sevmiyor ama tarihi öğrenmek için yerlisiyle konuşmak her zaman daha iyidir. sarajevo garden apartment gideceklere tavsiyemdir. yemek olarak mutlaka başçarşıda böreğinizi ve cevapinizi yiyin. cevapiyi sebili arkamıza alıp dümdüz ilerlediğimizde karşımızda kalan lokantada yedik, iki katlıydı ama adını anımsamıyorum. böreği de tramvayın alt sokağında yemiştik sanırım. mutlaka başçarşıda yiyin, en iyi böreği orda bulabileceğimizi söylemişti ev sahibimiz. her türk mutlaka osmanlı restorana giriyor başçarşıda, yani adından heyecanlanıp gireceksiniz diyim çok bir olayı yok. biz türk mutfağına hasret olduğumuz için ilk oraya girdik ve yemekler hayalkırıklığıydı. gitmeden önce türk çok dediler evet ama turist olarak çok. dükkanları çoğunlukla boşnaklar işletiyor, türk çayı bulunur yazısına kanmayın, türkçe konuşan bulamazsınız :) biz kocaman türk çayı bulunur yazan yerde çay baklava yapalım dedik, baklavası kötüydü, çayı da pahalıydı. türkiyede vermeyeceğim parayı ödedim çaya. yine sebilin az aşağısında, inşaat halinde olan caminin karşısında nebo cafe var, mutlaka uğrayın, sahibi Oğuz abi, çok hoş sohbeti vardır, bulursanız bir çayını için.
Çevapi adındaki köftesi çok lezzetli ve ucuzdur şehiri toplu taşımayla gezebilirsiniz Tünel tamamen ticari amaçlı bir yer youtube den izleseniz yeter yani boşuna açılmayın derim mostara geçicekseniz trenle gidin harika.
hüzün dolu balkan şehri. kurşunlanmış ve bilinçli olarak restore edilmemiş binaları şehrin merkezinde mutlaka görürsünüz. şehirlerarası ulaşım gözümde büyümüştü ama hiç zor değil, belgrada geçecekseniz şehirden uzak olan terminalde gece yolculuğu yaparsanız 1 gecelik hostel paranız cebinizde kalacaktır.
2007 yılı sayımlarına göre 619.030 kişilik nüfusuyla Bosna-Hersek’in başkenti ve en büyük kentidir.
en popüler yeri başçarşı adlı meydanı ve savaş mezarlıklarının bulunduğu tepesidir. Fakat şehir 1990'lar türkiye'sini andırıyor. Gerçi balkan ülkerinin neredeyse tamamı böyle...
Tarık hodzic'in mekanına muhakkak uğrayın, yediğim en güzel cevapi oradaydı. Umut tüneline gitmeniz durumunda öğrenci kartınız varsa 2,5€'ya girebilirsiniz, sivil 5 €. Tramvay' a kaçak binebilirsiniz ama yakalanmayın, 15€ cezası var, bilet 80 cent.
yurt dışında olduğunuz duygusunu fazla hissettirmeyen güzel bir balkan şehridir. muhafazakar kesim arasında da popüler bir seçenektir. yüksek sezonda pek çok türkle karşılaşırsınız. türkleri sevdikleri doğrudur ama tersini de gözlemleyebilirsiniz. boşnak annelerin, kızlarını "türk erkeklerine gülümseme, yanlış anlarlar" diye öğütlediklerini duymuştum -ayrı konu-. halk arasında "allah'a emanet" gibi türkçe ifadeler duyabilirsiniz (boşnakça'ya girmiş sekiz bin küsür türkçe kökenli kelime varmış). ingilizce bilenlerin oranı işinizi görebilecek kadar vardır.

başçarşı yakınlarındaki inat kuca'da (inat evi) boşnak yemeklerinin tadına bakabilirsiniz; buranın güzel de bir hikâyesi var. Ferhatović Ćevabdžinica Petica, saraybosna'nın en iyi restoranlarından biridir, denemediyseniz cevabi söyleyin. çeşmenin hemen yukarısındaki Čajdžinica Džirlo çay evinde kırk küsür çaydan istediğinizin tadına bakabilirsiniz. eski bir bira fabrikası olan Pivnica HS ve içindeki aşırı detaylarla Zlatna Ribica kafe (tuvaletine girmeyi unutmayın), görülmeye değer diğer şükela mekânlar.

başçarşı'dan geçen eski mi eski tramvaya binmemiştim, bir o ukde kaldı. son olarak, boşnak kızlarıyla ilgili söylenenler abartıdır, diyorum.
kanton kanton parsellenmiş olmasından ötürü insanlarının gereksiz agresif olduğu tarihi şehir