stockholm

isveç'in başkenti olup, iskandinav ülkelerinin arasında kalması nedeniyle iskandinavya'nın da başkenti sayılan bir şehir. gezip görmek için oldukça güzel, yaşamak için ise "eh işte" denebilir.
ilk kez donmuş bir deniz görme keyfini yaşadığım şehir.
Yasamak icin eh iste diyenlerin gelmemesi gereken harikulade sehir. Basligi kendisinin acmasi da ironi.
Kedi ve uzanamadi ciger.
Kusura bakma yazar abi, belirtiler bunu gosteriyor.
trafik yoğunluğunu engellemek amacıyla iş günlerinde yoğunluğun yaşandığı yollara girişte araç plakanızın okunduğu ve kontrol noktasında 10-20 isveç kronu gibi bir para ödediğiniz şehir. ama plaka şehir dışına kayıtlıysa bu ücretten muafsınız... (bkz: trafik sıkışıklığı cezası)
bilim adamlarının, sınırları içinde gerçekleşen bir banka soygunundan esinlenerek psikolojik bir belirgiye ismini verdikleri şehirdir.
(bkz: stockholm sendromu)
nakitsiz ekonomiyi en çok kullanan ülkelerin başında gelen İsveç'te vatandaşların sadece yüzde 20'si nakit para kullanıyor. özellikle stockholm' de nakit olarak satın aldığınız bir şeyin para üstünü almakta zorlanabilirsiniz. kredi kartı kullanmanızı öneririm.
Güzel Şehir. Havaların soğuk olduğu şehir
gezmek için en uygun aylar haziran temmuz agustos aylarıdır .
diğer aylarda hava çok soğuktur soğuğu iliklerinizde hissedersiniz. yukarıda saydığım ayların dışında gidecekler buna dikkat etsinler . parklar bahçeler oldukça çoktur ve çok güzeldir. eski şehir dedikleri gamlastan güzeldir. insanları sakin trafik ise bizdeki kadar karmaşa şeklinde değildir.
en fazla 2 gün verilmesi gereken bir şehirdir. şehir mimari açıdan çok güzel ve özellikle old town ( gamla stan ) görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

yolu stockholm'e düşen arkadaşların viking bar'a uğramalarını tavsiye ederim. işletmecisi türk ve çok yardımsever bir abi.
avrupanın belki de en soğuk şehirlerinden birine, en soğuk olduğu dönemde gitmek isterseniz, buyrun siz de şubat-mart arasında bilet alın.

o biletlerin bu tarihte neden bu kadar ucuz olduğu şimdi anlam kazandı.