türkiye'de islam'dan ateizme geçen nesil

türkiye'de yetişen yeni neslin içinde bulunduğu durumdur. genç nesile bir dine insanın neden ihtiyacı olduğunu anlatamayan bireyler ve devletlerde görülen durumdur. (bkz: oxford üniversitesi)'nde yapılan münazara maçında diğer ülke gençlerinin bu olayları nasıl tartıştıkları ve savunduklarını görebiliriz. genç sayılabilecek Aljezeraa muhabiri (bkz: mehdi hasan)'nın islamı yorumlama biçimi hakkında münazara videosu
çevresine bakıp "din buysa ben almayayım" diyen nesildir, haklı sebepleri vardır.
türkiye'deki dincilerin islam'ı yanlış tanıtmasından değildir. islam'ı dincilerden daha iyi tanıdıkları içindir. modern dinlerin; eski mitolojik hikayelerin güncel ve farklı toplumlara uyarlanmış versiyonları olduklarını kavradıkları içindir.
bugünün dinleri yarının mitolojisidir.
her olgu gibi günümüz inanışları yok olmaya veya değişmeye mahkumdurlar.. çok sevdiğim bir söz vardır 'bir dönemin dini diger bir dönemin edebi eğlencesidir'
özellikle siyasal koşullar yüzünden ve türkiyedeki islamcıların dini doğru anlatmak yerine, dinin doğrularını konuşmak yerine insanların aklıyla dalga geçmesi sebebiyle oluşan durumdur.
Ateizme geçmek lafı biraz yanlış olmuş. Çünkü ateizm kurallari olan bir ideoloji, akım veya geçilebilecek bir rutin değildir. Yukarıda yazılanlar gibi siyasete tepki yada isyanlar gençlik gibi sebeplerden olmayan durumdur. Aklı başında düşünen, sorgulayan, araştıran her bireyin mantık çerçevesinde ulaşabileceği bir sonuçtur.
Cool olmak icin, islama degil muslumanlara tepki olarak veya ayetleri degil hadisleri okuduklari icin insanlarin ateizmi tercih ettigi iddia edilmis ancak bu onermeler dogru degildir.

Cool degil cunku modern ulkeler de dahil olmak uzere ateistler dunya uzerinde en cok baskiya maruz kalan azinliktir.

Muslumanlarin ne yaptigi onemli degil islam basli basina tipki hristiyanlik ve yahudilik gibi kotu bir inanislar toplulugudur.

Ve evet, ayetler de hadisler kadar sorunludur.

Get off your high horse.
sadece ateizm değildir, (bkz: deizm) ve (bkz: agnostisizm) de var bu nesilde. yani olay aslında yeni neslin dini ritüellere ve kalıplara ihtiyaç duymamasından kaynaklanıyor, ahlakın evrensel hale gelmeye başlamasıyla dinler içindeki kurallar sorgulanıyor. neticede yeni nesil kimi boşvermişlikten, kimi anarşist ergen tavrından kimi de sorgulayarak din kalıbından çıkmaya başlamıştır.

ilerde ülke ve doğaya çizilmiş sınırlar gibi kavramlardan da yavaş yavaş kurtulacağız.