van gölü

türkiye'nin en büyük gölü. canavarı meşhurdu bir zamanlar. o zamanlar ne kadar güzeldi her şey.
Etrafındaki dağlarda kar varken görülmesi gereken göl.
Suyunun eşsiz olması nedeniyle birçok cilt hastalığı, sivilce vb çok iyi gelen bir sudur. Kıyısında birçok plaj yapılmıştır. Yerli ve genelde İranlı turistler tarafından rağbet görüyor. Halk van gölünün göl olduğunu kabul etmiyor. Daha doğrusu gidip de bir hakltan bir kişiyle konuşup aslında göl olduğunu anlatırsanız alacağınız cevap “vallah ben deniz biliyordum” olacaktır. Çünkü radyo vs birçok yerde van denizi olarak geçiyor. Van balığını (inci kefalini) pek sevemedim yalnız.
teniniz aşırı hassassa girince pişik olabileceğiniz göldür
Van'da Ayanıs Beldesi'nde gün batımının mutlaka izlenmesi gereken bir göl. Ayrıca gece de yakomuzun görülmesi gereken bir göl. Yüzülmesi çok rahat ve Ayanıs Beldesi'nde inanılmaz temiz.
o civarda düğün yapanların, düğün fotoğrafları için özellikle tercih ettiği denizimsidir. büyüklüğü göz doyurur. nemrut dağında oluşan tektonik patlamalarla meydana gelmiş gölün en derin noktası 451 metredir ki waaov sayın seyirciler
türkiyenin en büyük gölüdür. tuzlu ve sodalı bir suyu vardır. çok soğuğa rağmen, kolay kolay donan bir göl değildir. içerisinde 4 tane de ada vardır. güzel van iline, daha da bir güzellik katar. bir zamanlar canavarı meşhurdu hatta.