yol filmleri

yollara çıkmak için küçük cesaretlendirmeye ihtiyaç duyanlar için vazgeçilmez bir enerjidir.


ailecek çıktıkları tatilde, kendisini dinlenme istasyonunda unutan ailesine sinirlenip otostopla evine dönmeye çalışan bir ev hanımını anlatan (bkz: pane e tulipani)
en güzellerinden biri şüphesiz ki fatih akın'a ait 'im juli'dir. (bkz: "temmuz'da") almanya'da başlayıp türkiye'de sonlanan bu yolculuk, özlediğimiz 2000'ler ruhunu ağza çalmalık bir parmak bal eyler.
önerim bu sözlükteki herkesin izlediği bir film olacak into the wild
das vilde leben. ergenliğimizin şarkılarından olan summer wine'ın soundtracki olduğu,2007 alman yapımı olan bu film, uschi obermaier’in hayat hikayesinden alınmış, gerçek olaylardan uyarlanmış. karavana atlayıp hindistana gidesin geliyor izleyince. sahillerde yatıp kalkasın, şarkı söyleyesin, yolda olasın geliyor.
İzledikçe gaza geldiğimiz ama bitince de "kim yola çıkacak yeaağğ" dediğimiz filmlerdir
başlığı görünce akla gelen şehirlerarası otobüslerde, koltuk arkasındaki minik ekrana yüklü olan, genelde izlenilesi olmayan filmlerdir.
(bkz: yol) güney kurtalan eksprei toros ekspresini görüp izleyeceğiniz güzide bir filmdir.
yerli filmlerden oluşan bir liste.

(bkz: karabela)(2015)
(bkz: amansız yo)l(1985)
(bkz: her şey çok güzel olacak)(1998)
(bkz: sağ salim)(2012)
(bkz: kanunsuzlar)(2014)
(bkz: limonata)(2015)
(bkz: hokkabaz)(2006)
(bkz: bir zamanlar anadolu'da)(2011)
(bkz: iyi biri)(2015)
(bkz: sarı mercedes)(1992)

kaynak
"the hobbit" hatta genel olarak lotr filmleri demek istiyorum, klasik yol filmleri olmasa da ana fikrinin bu olduğunu düşünüyorum. ayrıca ne zaman yola çıksam aklımda şu sahne belirir: https://memecrunch.com/meme/IXWG/i-m-going-on-an-adventure/image.jpg?w=552&c=1

içimdeki bilbo baggins'e sevgilerle.