cinque terre

italyanın en romantik 5 köyünden oluşan şahane yer. monterosso, vernazza, corniglia, manarola, riomaggiore adlı köylerden oluşur en güzeli manarola'dır.
sahilde yatılır, hostel bulunmaz. en yakın güzel yerleşim yeri la spezia 'dır.
cinque terre'ye gitmek için havaalanından iner inmez araç kiraladım ve yollara düştüm. cebimde son 30€ olmasına rağmen istemeden otobana girmişim ve otoban çıkışında görevli benden 23.5€ otoban ücreti tablep etti. param olmadığını söyledim ve otoban ücretini kiraladığım aracın plakasına yazdı.

ilk köyü bitirip ikincisine doğru yol alırken benzinimin bitmek üzere olduğu fark ettim ve yaklaşık 1 saat benzinci aradıktan sonra zar zor arabaya benzin attım. tekrar ikinci köye doğru yol alırken yine benzinimin bitmek üzere olduğu görünce tekrar benzin istasyonuna yönelip bir miktar benzin koydum ve bu sevdadan vazgeçip dönüş yoluna geçmeye karar verdim.

otobana girmemek için karadeniz' in yollarına benziyen dağ yollarından 7 saatte milano' ya vardım.

sonuç olarak: hedefime ulaşamadım, 1.5 saatlik yolu dağ yolundan 7 saatte döndüm (aynı km), araç kiraladığım firmanın plakaya yazılan otoban parasını almak için her ay teditkar mail aldım ( türkiyeye döner dönmez otoban ücretini vermemek için kredi kartını iptal ettirdim)

buda böyle bir anımdı işte...
italya'ya gidince kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinde top 5'de
italyadaki minnos köyler. sabah erkenden gidip bütün köyleri gezmiştik arkadaslarla hatta denize girmeye bile vaktimiz olmustu. Cinque terre treno multiser vizi diye bir bilet almıstık, 1 günlük. bütün köyler arasında o biletle seyahat edebilirsiniz hatta biletin üzerinde wifi kullanıcı adı ve şifresi bile var yani internetsiz de kalmıyorsunuz orada. Akşamını da pisa ya geçip orada cok güzel bir hostel de kalmıştık, yakınlar zaten birbirlerine.
italyada tanıştıgım kız arkadastan duymuştum adını ilk.keşke biraz araştırıp onun peşine takılıp gitseymişim. orda bir köy var uzakta.gitmesek de görmesek de gidenlerden okuyalım
italyanın kanımda en güzel destinasyonlarından biridir gidilsin
gidenlerin hostel aramalarını (bkz: la spezia) şehrine ya da pisa- floransa gibi yerlerde yapmalılar. sadece ilk köy riomaggiore ' de tren garının çıkışında 1 tane hostel bulunmakta.

1-2 gün kalınması acele edilmemesi tavsiyedir.
italyaya gidilirse kesinlikle görülmesi gereken şahane bir yer.
özellikle riomaggiore ve manarolayı tavsiye ederim, kişisel favorim kesinlikle ve kesinlikle manarola.
riomaggiorede merkeze inebilmek için çok fazla merdiven inip çıkmanız gerekiyor, manarolada her şey daha kolay. imkanınız varsa güneşi de orada batırın. bir de tabii ki köyler arasındaki aşırı güzel manzaralı yürüyüş yollarından yürüyün (tabii eğer kapalı değilse).
manarola plajına çadır kurmuştuk,güzeldi. bence dünyada görülmesi gereken yerler sırasında oldukça üst sıralardadır
Aşık olduğum, orada yaşayabileceğim ilk 10 listemde olan bir yer.