gezgin

Gezmeyi yaşam tarzı olarak benimsemiş, gezmekten zevk alan ve herhangi bir yere ait olamayan insandır.
gezmeyi, seyahat etmeyi (bkz: seyahat etmek) kendine yaşam tarzı olarak benimsemiş, genellikle gezmekten zevk alan kişilerdir.
En güzel keşif mikrobunu bulup yutmuş gezme tutkusu adlı çalışmalarına doğa fotoğraflarını arşivlemiş kimsedir. :)
Gezgin olmak için çok paraya ihtiyaç olmadığı gibi, çok paralı insanlarında sırt çantasıyla gezme zorunluluğu yoktur. :)
kafası çok farklı ve güzel çalışır , fiyatı en aza indirgeyip her tarafı gezmeyi hedefler. En pahalının yanında en ekonomik boyu düşünür , hayatın keyfini çıkarır ve asla isyan etmez çünkü olduğu rezillikler onu hayatın keyif aldığı bir sürece iter ve gezme ihtiyacı daha da artar.Yol onu olgunlaştırır , kültür karmaşası içine sokar. Herkes turist olabilir ama gezgin asla
İlk etapta Özgür ruh ve açık kafa dedirten kişidir. Sözlükte turlarken tahammülsüz ırkçı ve yer yer kürt düşmanı, solcu düşmanı yazarlara rastladım. Bana kalırsa gezginlik böyle bişey değildir. Abi bir kere geziyorsun ne için tektipleşen toplumundan sıyrılıp başka toplumlar, kültürler görüp tanımak için. Dünyada sadece biz yaşamıyoruz demek için. Daha kendi içinde tahammül edemediğin şeyler varken gezmeyi uzak diyarlarda çok farklı yaşam ve inanışlarla karşılaşmayı nasıl hazmedeceksin. Önüne gelene bu ucube, diğeri terörist, öteki vatan hayini demekle ne gezgin kişisi olabilirsin nede sözlükte faydalı bişeyler yapabilirsin.
Geziyorum ama kendime gezgin diyebilmem icin 40 firin ekmek yemem lazim.

Gözümde ben gezginim diye gecinen çoğu popüleristte bi b*k değil.

Gezgin olmak yolda olmaktir. Yol durmaz hep devam eder. Gezgin de yol gibi durmadan devam etmelidir. Gittigi yerlerde iki fotograf cekip instagrama atmak degildir gezginlik. Gittigi bölgenin tarihini bilmektir. Yerel halkiyla iletisime gecmektir. Onlarla bi sure yasayarak onlar gibi olmaktir. Kültürlerini tanımaktır. Hikayelerini dinlemektir.
Bu böyle uzaaar gider.

Neyse hocam biz gezmemize bakalım.
gezmek ile gezgin olmak farklı şeylerdir. maalesef çoğun(m)uz geziyorsunuz, gezgin değilsiniz.

gezgin adam göçebe adamdır, gittiği yerde 1 gün durup koşarak gezip kaçmaz, oraya göç eder, bir mevsimini yaşar sonra başka yere göç eder.

kendime gezgin diyemem, bence çok yüksek bir sıfat. ama bir yerde 1 yıl kalamıyorum hep başka yere taşınıyorum(yıllardır) ayrıca 3günlük turistik geziler bana zevk vermiyor, 3-4 ay geçirdiğim durumlar ise daha bir tadından yenmez oluyor.

kısacası gezgin, kurtludur, yerinde duramaz. senede 3 5 gün gezen adam gezgin değildir.