gürkan genç

2010 yılında (bildiğim kadarıyla Tunalı’da bulunan restorantını satıp) Türkiye’den Japonya’ya gitmek için çıktığı Gürcistan-Azerbeycan-Türkmenistan-Özbekistan-Tacikistan-Kırgızıstan-Çin-Mogolıstan-Guney Kore-Japonya ülkelerini (12.500 km) pedallayarak aşmış ve bir yıla yakın bir süre içerisinde Japonya’ya ulaşmış türk bisikletçidir.

üstelik bu yolu bisiklete başladıktan 6 ay sonra çıkarak bitirmiştir.

Japonya turu sırasında Kuzey Asya’nın tamamını, Orta Asya Türki Devletlerini, İpek Yolunun tamamını, Gobi çölünü ve bisikletliler arasında haç olarak kabul edilen 4.650 rakımlı Pamir geçidini, total tırmanış rakımı 37.000 metreden fazla olan Walkhan vadisini bisikletiyle geçmeyi başaran ilk Türk olma ünvanını ele geçirmiştir.


Şuan ise Gelecek için Pedalla adını verdiği projesiyle 7 yıl sürecek bir dünya turunda 7 kıta 84 ülkeyi pedallayarak geçmek için eylül 2012 de yola çıkmıştır.


İş bu satırlar yazılırken Gürkan Abi Patagonya'da mola vermekte idi.


Ayrıca sitesinde yazılarının arasına sakladığı sorulara doğru cevap verenler arasından yapılan çekilişle kazananlara sponsoru olan firmanın bisikletlerinden yada dil okulu eğitimlerinden hediye ediyor.

Gürkan Genç Genç Kaşifler projesi ve Gezgin bursundan hiç bahsetmiyorum bile…Ve Gürkan Genç’in desteklediği sporcular kısmı, kendisine yapılan bağışları uygun gördüğü genç sporculara hibe ediyor

Ayrıca kişisel olarak tanımaktan büyük keyif aldığım, insanlığına bayıldığım, sosyal olarak da dolu, sizihiç bir zaman yanıtsız bırakmayacak, mütevazilikte çığır açmış türk gezgindir

Böyle de güzel bir ağbimizdir kendisi.

(bkz: gurkan genc – genç kaşifler projesi)
(bkz: gürkan genc – gezgin bursu)

Ayrıca;

Gürkan Genç Web
Çok sıcak kanlı bir insana benziyor bloggerlikden daha çok seyahat etmeye odaklanmış gibi Avrupa’ya gitmeden önce Ankara da Rahmi Koç müzesine hediye ettiği bisikletinin fotoğrafını yollamıştım baya yaşadıklarını yazmıştı İnstagram da gezginler arasın da ayrım yapmam ama daha samimi geliyor.
buffona benzettiğim, roberto carlos baldırlı saygıdeğer seyyah.
gürkan genç beni ne tanır ne bilir.
ama ben kendi çapında bir bisikletçi olarak onun tüm yazdığı yazıları okurum, canlı yayınlarına katılırım, gittiğim her yerde, her bisikletçi platformunda, her ortamda gururla anlatırım. yurtdışına çıktığımda bile yeri geldiğinde bizim ülkemizin böyle bi adamı var, dünyayı bisikletle geziyor diye gururla söylerim.
çok başka biri bu insan. çok.. genelde az konuşur, ama çok şey anlatır. kendini tanıtmayı pek sevmez. instagram için gezen gezginlerle felan alakası yoktur. o an'ı orada yaşar. isterim ki ben, bütün gezdiği her adımı fotoğraflasın, videoya alsın, instagramda paylaşsın, yazsın okuyalım. arada bir sitesinde kısaca özetler, arada bir instagrama fotoğraf atar. o kadar. gerçi, ben onun yerinde olsaydım bende öyle yapardım. o kadar merak ediyorum ki sırf o duyguları bende yaşamak için dünya turu yapacağım. ama motosiklet ile. bende bisikletle çıkacak cesaret yok.
gurkan abi, kral adamsın inan bana. benim gibi seni bilen, tanıyan, senden ilham alan öyle çok insan var ki. emin ol hep yanındayız. bize ve bu ülkeye bu ilhamı verdiğin için eyvallah. ülkeye tekrar döndüğünde seni karşılayacağım günü bekliyorum. hadi yolun açık olsun.
Ülkemizdeki herkese ve herşeye tezat, oldukça karakterli, samimi, yardımsever, insan. Yüzlerce insanın hayatına, kalbine dokunan. Onları bisiklete binmeye, seyahat etmeye, fotoğraf çekmeye, kısaca yaşamaya, her anı keyifle yaşamaya teşvik eden güzel insan.
üzerinde çalıştığım birşeyi başarılı bir şekilde tamamlayıp tamamlayamayacağım konusunda şüpheye düştüğüm zaman aklıma gelen ve "adam 6 aylık bisiklet bilgisiyle kalkıp dünyayı dolaştı" diyerek kendimi azarlamama kaynaklık eden sevgili değerli abimiz. bir diğeri ise "adam mars'ta koloni kuracak yahu" dediğim (bkz: elon musk)
bisikletin duayenidir ama bir o kadarda alçak gönüllüdür, ayrıca brooks b17'yi yağlamadan kullanır
iş görüşmelerimde karşılaştığım;
-sana imkan verilse kiminle oturup bir akşam yemeği yemek isterdin?
sorusuna verdiğim cevap.
keşke...
Mütevazi bir adam. Bisikletle kaza geçirse kimse üzülmesin diye paylaşmayacak kadar hassas adamın dibi insandır. Çoğu kişinin hayalini gerçekleştiren, gizli şekilde sporculara destek olan , yaptığı bağışları kimseyle paylaşmayan dört dörtlük insandır. Ülkeye döndüğünde kırmızı halıyla karşılanacak nadir insanlardan birisi.