lviv

Ukrayna'nın en batısında bulunan şehir. Polonya ile sınırı vardır. Ucuz bir şehirdir. Türk turistin ilgisi yoğundur.
diger bir ismiyle barzograd. is icin gitmek zorunda kalmistim sehir merkezinde bir tur atayim dedim bir an yozgat'ta sandim kendimi ve geri dondum otelime.
proje için 1,5 ay yaşadığım ve göbekli/kel türk amcalarımızın uğrak mekanıyken ucuz uçak biletlerinden ötürü şimdilerde herkesin gittiği, batumla yarışan bir ukrayna şehri haline geldi. ayrıca ülkemizi kötü temsil eden çok olaya şahit olduğumdan özellikle bu başlıkta gideceklere tavsiyem, olayı tek bir noktaya bağlamayın.
En son kimlikle girişlerden sonra cılkı çıkan, Ukrayna'nın Polonya sınırında bulunan, 1240 yılında kurulan ve o tarihte Polonya şehri olan Lviv Polonya batıya kaydırıldığı için Ukrayna sınırında kalmış ve bu ülkenin güzide bir şehri olmuştur.
hayatımda en çok uber kullandığım şehir,asla taksi kullanmayın uber özelliike ukrayna da candır.puzata hata da mutlaka yemek yiyin (ev yemekleri) ,bence hem lezzetli hem ekonomik oluyor.ben burayı keşfettikten sonra her gün en az bir öğünümü burda yiyordum.
lviv de cüzdanını çaldıran türkleri, interrail grubunda sıkça görmekteyiz. bu şehre gidenlerin aklında bulunsun.
Sanırım en çok Türk Turist bulunan şehirdir. Heryerden türkçe sesler duyarsınız.Fakat bu seslerin hep kalın olması manidardır..
rynok meydanı 4 köşesi roma mitolojisine ait adonis, neptun, diana, amphitrite heykellerine sahip. sıra sıra çeşitli müzeleri olan, mimarisi harika, akşam meydanında birçok sokak sanatçısının 22.00 a kadar sanatlarını icra edip para kazandıkları, alkol ve tütün ürünlerinin çok ucuz olduğu, genel anlamda da 1 tlnin 7 grivna etmesinden dolayı ucuz mu ucuz, detaylı gezerseniz 2 günde bitirilmesi muhtemel minnacık şehir. Not: domuz eti yemeyen muhtemelen aç kalacaktır. Marketlerinde açık domuz eti satıldığından ve hijyenden uzak olduğundan burnunuz tıkalı girmenizi öneririm.
Başlığa orada ne yapsam türkiyeden farklı olan yanları neresidir diye düşünenler için yapılacakları yazalım.
1-) ateşle servis edilen kahveyi o maden ocağı gibi olan yerde deneyimlemek.
2-) alkol kullananlar için market squaredeki vişne likörü yapan yerde likör içmek.
3-) el yapımı çikolata yapan yerinde sıcak çikolata içmek ve hediyelik çikolata götürmek.
(Önemli not: cuma, cumartesi, pazar günleri saat 3 gibi indirimli çikolata satarlar denk getirirseniz yumulun. 100g/23uah)
4-) mazo kafede (zaten bizimkilerin mekanı oldu) kırbaçlananları izleyin ve sizede denk gelirse nasibinizi alın.

5-) buble waffle da seasonal fruits waffle yeyin. ( dikkat çok krem şanti var içinde)

6-) kuleye çıkıp lvivi tepeden seyredin (ücret: 30 uah/1 kişi)

7-) gece hayatı için tripadvisora sorun.

8-) sigara ve alkol ucuz duty freeden almayın sigarayı çok kazık. Ama alkoller aynı fiyat.
süper bir mekan olan pravda'yı içinde bulunduran şehir. bir de kırım mutfağı var ki yemekleri gayet güzel. sorpa çorba ve tataraş önerilir.
unutmadan kırım mutfağı opera binasinin sağ tarafındaki sokakta 25 metre ilerde solda.
Konsept restoranları, gotik mimarisi, uygun fiyatları ve canlı gece hayatıyla gezginlerin gönlünde taht kurmuş şehir. Böyle bir şehirde kısa bir tatil değil, bir süre yaşamak gerekir.