phuket

Şu an üzerinde bulunduğum ada. Pattaya ya göre herşey daha pahalı alt yapı hemen hemen sıfır , toplu taşıma yok. Bir gezgini motor kiralamayacaksa bayağı zorlayan bir şehir .
Ama genel olarak denizi fena değil güzel bir doğası kendine özgü bir havası var .
Phuket e gelirken etrafındaki phi phi tarzı adalara tur alacağınızda düşünün mutlaka . Phi phi adasına ortalama tur gidiş geliş 1000 baht (120 tl falan ) . Fakat orda kalacağınızı da hesap edin mutlaka .
Tayland mükemmel bir ülke . Herkes mutlaka gelsin görsün .
Avrupa’da bütün ülkelerde bulundum ama Uzakdoğu benim için hep Farklı olmuştur . Korkmayın yola çıkın
Uçak biletlerini alıp yola çıktıktan sonra paranızın her türlü yeteceği taylandın ünlü şehri. uçak biletleri çok pahalı. fakat şehirde her bütçeye göre alternatif var. patong en ünlü plajı arasında gösteriliyor ama az bilinen kata noi çok çok daha güzel ve sakindir.

tropik iklim olduğu için hava çok sıcakken birden yağmur bastırabilir ve gerçekten kovadan boşanırcasına yağabilir. 15-20 dakika sonra aynı hızla güneş açar ve yağmur biter. 1 saat içinde d...unuza kadar ıslanıp tekrar kuruyabilirsiniz. her mevsimde gidilir hiç sıkıntı yapmayın.

Motor kiralamazsanız şehrin tadına varamazsınız net. havaalanında ınınce mutlaka taksilerle pazarlık yapın. kalabalıksanız minibüslerle gidebilirsiniz.

Phi phi, Khao Phing Kan yani nam-ı diğer James Bond adasına gidecekseniz otellerin verdiği broşürlerden satın almayın. şehirdeki küçük dükkanlardan satın alın daha ucuza gelir. tabii ki bunların alayı için pazarlık yapmayı unutmayın. isteyenlere gittiğimde satın aldığım tur rehberinin adını verebilirim kendisi de orada yaşayan bir türk.

bütün sokakları kokusuyla doldurmuş tay yemeklerinden sıkılırsanız ve türk restoranı ararsanız kata noi beache yakın birkaç türk restoranı bulabilirsiniz. İstanbul kafe ve karşısındaki katatürk kafe işinize yarabilir. Özellikle istanbul kafenin sahipleri inanılmaz misafirperver ve yardımsever. başınızın sıkıştığı her konuyu sorup muhabbet edebilirsiniz. kendileri yaz kış orda yaşayan phuketin yerlileri. adada bulunmayan beyaz peyniri de orda bulabilirsiniz.

para birimi baht. phukette hiç bir acenta türk lirasını direk bahta çevirmiyor. çünkü bilmiyor... o yüzden cebinizdeki bahtın bitme olasılığına karşı yanınızda dolar ya da euro olsun.

filleri görmek istiyorsanız yazık üzerine binmeyin. trenle ya da uçakla taylandın phuketten (bence) deniz olmamasına rağmen çok daha güzel şehri chiang mai şehrine geçip orada doğal ortamında yaşayan fil parklarına gidebilirsiniz. yanlış hatırlamıyorsam geçtiğimiz yıl uçak bileti bir kişi gidiş dönüş 230 liraydı air asia ile. zaten bir saat sürüyor. Ayrıca chiang mai de ekstrem sporları, tapınakları ve meşhur uzun boylu kadınların yaşadığı kabileleri ziyaret edebilirsiniz.

ne uzun oldu be :)))
hemen her köşesinde günlük ulaşım için minibüs biletleri ve günü birlik turların satıldığı aslında ulaşımın zor olmadığı mükemmel meyveleri karışımları masajları ile insanı mest eden turiste yönelik her şeyin fiyatının pahalı olduğu çok da şey yapmadan keyfinin çıkarılması gereken yer.
Yapılmaması gerekenler , fillere binmeyin , kaplanlar ile fotograf çektirmeyin , yılanları boynunuza dolamayın..ladyboy mu sizin tercihiniz.
kimsenin korktuğundan değil de parasızlıktan gidemediği yerdir
kış döneminde kuzey avrupa ülkerelerinde zengin ülke vatandaşlarının piyasanın altını üstüne getirdiği diğer tayland şehirlerine göre 3 kat payalı olan ama parasına değen cennetimsi ada. alınan her ürün ve hizmet için bıkmadan pazarlık yapılması gerekir. phuket'de herşeyi etiketin yarı fiyatına kadar zorlayabilirsiniz. gitmişken uzun kalın en az 8-9 gün yoksa turlardan kafa dinlemeye zamanınız kalmaz. biraz olumsuz konuştum gibi ama mutlaka tavsiye ederim