pisa kulesi

Genellikle bim poşedine sığdırılıp eve götürülmek istenen kule.

floransa'dan günübirlik gidilip 2 saat takılarak görebileceğiniz ünlü eserdir.

beklediğimden daha eğik ama daha gösterişsiz çıkmıştı. interrail biletinizle ekstra hak kullanmadan floransa'ya çantaları atıp hemen pisa'ya gidip dönmenizi tavsiye ederimmm

etrafta kendisinden başka görülmeye değer pek bir şey olmadığı için üzerine çıkmanın anlamsız olduğunu düşündüğüm kule.
En önemli nokta Pisa da fotojenik kareler için ikindi vakti gitmeniz gerekli yoksa mecbur karanlık çıkmamak için kulenin orda ki faytoncuların ordan çekinmeniz gerekecektir. Floransa dan trenlerle 1.5-2 saat arasını da bindiğiniz trenin duraklamasına göre pisa kulesine gidebilirsiniz , floransa firenze santa maria novella durağından çıkar, pisa centrale de durur ordan pisa havaalanına kadar gidebilirsiniz tam tersinin de uçakla İtalya ya gelişte yapabilirsiniz. Floransa – pisa arası 8.4 euro 2017 de , isterseniz konaklama için türk turlarını gözde mekanı Montecatini yi kullanbilirsiniz süper bir yer bence floransa da kalmaktansa orda kalıp gece gezmek lunaparka gitmek ve belediyenin orda ki pastanelerde romlu pastalar yemek veya pizza yemek için çok süper bir lokasyon gerçekden de tam olarak bir yayla şiddetle önerilir, toscana başlangıcı için güzel bir nokta ordan leonarda davinci nin köyüne gidebilirsiniz lucca trenleri ile , 2 tane durak var montecatini de zaten floransa da ki zenci abiler ablalar ya orda ki köy diyebileceğimiz kasabalarda yada lucca yakının yerlerde kalıp çoğu floronsalının yaptığı gibi günlük gidiş geliş yapıyorlar iş ev arasını hem kirası uygun hem de yayla ya resmen oralar. Neyse şimdi merkezden hızlı treni tutturamadınız pisa için o zaman lucca aktarmalı trenle 2 saatte pisa da olacaksınız merak etmeyin.Lucca da zaten aktarma istasyonu inip alt geçitten geçince bir öndeki pisa trenine biniyorsunuz pisa centrale de ineceksiniz pisa de değil 30 dk yürürsünüz sonra , İtalya da her zaman centrale olan da inin şehir sınırına girince hep x-y-z diye şehrin isminde ama ilk girişinde duraklar olur siz x centrale de inin. Çok kolay bir şekilde toscana turuda yapılabilir san gimignano ya gidebilirsiniz. Pisa da trengarını da indikten sonra doğğğrrrruu yürüyüp meydan dan sonra oranın istiklal caddesini takip edip Bangladeşli satıcıların yanında geçip pisa kulesine gidebilirsiniz, arkada vaftizhane var bence o kuleden daha etkileyici zaten kulede bir cacık yok adamlar ismini satmışlar resmen.
alandaki çoğu kişinin klasik poz verme çabalarını bir köşeye geçip izlemek isteyebilirsiniz.
Bulunduğu ve adını aldığı Pisa şehrine, sadece bu yamuk yapıyı görmek için gidip ondan ziyade poz veren insanları yarım saate yakın eğlenerek izleyip döndüğüm, kuledir.
(bkz: pisa kulesi önünde fotoğraf çektirmek)