türkiye'deki antik kentler

Acemhöyük - Aksaray
Adada Antik kenti - Aksaray
Adramytteion - burhaniye/Balıkesir
Afrodisias - Aydın/Karacasu
Aigai - Manisa
Aizanoi - Kütahya
Akalissus - Antalya
Alabanda - Aydın
alinda - Aydın
Allianoi- İzmir
Amorium - Afyon
Amos - Muğla
Anavarza - Adana
Neapolis, Pisidya - Antalya
Bybassios - Muğla
Castabus - Muğla
Cedrae - Muğla
Colybrassus - muğla
Corydella - Antalya
Daskyleion - Balıkesir
Efes - İzmir
Eflatunpınar - Konya
Erine - muğla
Erymna - Antalya
Etenna - Antalya
Euthenna- Muğla
Euromos - muğla
Türkiye sınırları içerisinde az bilinen, ziyaretçisi neredeyse hiç olmayan antik kentleri derleyelim belki sevenleri, ilgi duyanları vardır.

Bayramda seyranda en azından bir iki ziyaretçi ile buluşturmuş oluruz.


Aizonai - Çavdarhisar - Kütahya

Aizonai Anadolu’nın en iyi korunmuş tapınağını ve buna ek olarak bir tiyatro, bir stadyum, iki hamam ve gymnasium, beş köprü, bir antik baraj, dünyanın ilk borsası kabul edilen bir borsa, sütunlu cadde ve nekropol içeren Kütahya’nın gizli kalmış mini minnacık ilçesi Çavdarhisar’a 2-3 km mesafedeki antik kenttir.

Tapınak bir Roma uygarlığının uzantısı olan bir topluluğa ait olmasına rağmen sahip olduğu mimari diğer roma mimarisine göre oldukça farklı bir çizgidedir.

Eğer yolunuz bir şekilde Kütahya ya düştüyse yada İzmir’e giderken bu yolu tercih edecekseniz durup en azından tapınak önünde bir selfie patlatabilirsiniz.

(bkz: aizonai)Sagalassos – Ağlasun – Burdur

Sagalassos Burdur’un Ağlasun ilçesine 7 km mesafede bulunan en yüksek rakımlı antik kentler listesinde başı çekmektedir.

Dünyanın en yüksek rakımlı antik tiyatrosunu içerisinde barındıran Sagalassos Antik Yunan’da Pisidya’nın başkentidir. Her antik kentte olduğu gibi burada da kaya mezarlar bulunur ve dönemin özelliklerine göre kendine has şekilleri bulunur.

Tiyatronun yanı sıra birde hamamı bulunan Sagalassos’da bulunan büstler dönemin heykeltıraşlığının en önemli örneklerini sergiler.

(bkz: sagalassos)

Ayrıca her yıl bisikletçiler tarafından (bkz: az bilinen antik kentler bisiklet turu) kısa adıyla ABAK diye nefis bir organizasyon düzenlenir.
iki önemli antik kent, assos ve troya antik kentleri çanakkale'de yer alır. kartpostallık manzarasıyla athena tapınağı, assos antik kentinin en tepesinde konumlanmıştır. filozoflar diyarı assos'a toplu ulaşım maalesef bulunmamaktadır. özel araçla şehir merkezinden yaklaşık bir saat on beş dakika sürmektedir.

bilindiği üzere iskele'de (merkez) yer alan truva atı, 2004 hollywood yapımı troy filminde kullanılan attır ve yapımcıların hediyesidir. eski truva atı maketi ise troya (troiya) antik kenti'nde sergilenmektedir. buranın ise merkeze yaklaşık otuz kilometrelik bir mesafesi vardır. hem athena tapınağı hem troya ören yeri ücretli olduğundan, müzekart ile gidilmesi tavsiyedir.
çorum - hattuşa/ş
antik kent olarak gidilip görülmesi gereken yerler arasındadir.
fakat hisardaki onarım orijinaline bağlı kalinmadan yapılan onarımlar arasında ilk sırada yer alabilir.
not :
aynı şeyi aslanlı kapı için de düşünüp sol bilegi kesip intihar etme isteği içerisine girecekken orijinallerinin ankara medeniyetler müzesinde olduğu öğrenmiştim.
Gaziantep'in Nizip ilçesinde bulunan Belkıs Zeugma Antik kenti gerçektende harika bir yer. Hemen yanındaki Birecik barajı ile eşsiz bir manzaraya sahip.
pompeipolis - kastamonu
2000 yıllık bir antik kent ve 2000 yıl önce gezginlerin buluşma yeri olarak bilinirmiş, müzik güzellik ve ses yarışmalı düzenlenirmiş
Mardin- Dara antik kenti , Pers Bizans sınırı , görülmesi gereken bi yer :)